pegida2Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę w Dreźnie w manifestacji zorganizowanej przez Patriotycznych Europejczyków przeciw Islamizacji Zachodu (PEGIDA). Tym samym uczcili oni drugą rocznicę powstania ruchu.

Tym razem manifestacja ruchu PEGIDA odbyła się w niedzielę zamiast w poniedziałek jak to miało miejsce dotychczas. Kilkanaście tys. osób manifestowało w centrum Drezna pod silną obstawą niemieckiej policji, która bała się zamieszek oraz ewentualnych ataków terrorystycznych. Tym razem przeciwnicy islamizacji Europy uczcili drugą rocznicę powstania swojego ruchu, który od dłuższego czasu cieszy się sporą popularnością. W manifestacji nie wzięli jednak udziału chociażby politycy narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD), którzy dotychczas wyrażali się z przychylnością na temat tej inicjatywy.

Na ulicach Drezna manifestowali także przeciwnicy ruchu PEGIDA, jednak ich demonstracja zgromadziła zaledwie kilkaset osób. W poniedziałek ma natomiast odbyć się impreza zorganizowana przez liberalnego burmistrza Drezna. Liberałowie i socjaldemokraci twierdzą jednocześnie, że manifestacje przeciwników islamizacji Europy wpływają negatywnie na branżę turystyczną.

PEGIDA swoją pierwszą manifestację w Dreźnie zorganizowała 20 października 2014 r. i od tego czasu pojawia się na ulicach miasta co tydzień w każdy poniedziałek.

Na podstawie: faz.de, welt.de.

Zobacz również:
Niemieckie przebudzenie czy antyislamski populizm?