scottish-not-british2Szkocka premier Nicola Sturgeon nie wyklucza ponownego przeprowadzenia referendum niepodległościowego w tym regionie przed 2020 rokiem. Szefowa Szkockiej Partii Narodowej jest bowiem niezadowolona z wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Szefowa niepodległościowej lewicy w rozmowie ze stacją ITV stwierdziła, że niewykluczone jest przeprowadzenie ponownego referendum w Szkocji przed 2020 r., o czym wspominała tuż po plebiscycie dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Sturgeon dodała, że jest przekonana o tym jeszcze bardziej niż dzień po decyzji o Brexicie, natomiast podczas dorocznej konwencji Szkockiej Partii Narodowej (SNP) stwierdziła ona, iż jej rząd przygotowuje się na wszelkie ewentualności związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z unijnych struktur.

Na razie rządzący Szkocją zajmują się jednak bardziej bieżącymi wydarzeniami, stąd chcą przede wszystkim podjąć starania na rzecz pozostania Szkocji w jednolitym rynku europejskim. Sturgeon podkreśliła nawet, że pierwsze propozycje jej ugrupowania będą dotyczyły kwestii pozostania całej Wielkiej Brytanii w tym europejskim projekcie.

Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nie cieszyła się zbytnią popularnością na północy kraju. W Szkocji przeciwko takiemu rozwiązaniu zagłosowało blisko 62 proc. osób biorących udział w czerwcowym referendum.

Na podstawie: bbc.com, polskieradio.pl.