hitler-braunauAustriackie ministerstwo spraw wewnętrznych zdecydowało się rozebrać dom, w którym urodził się Adolf Hitler. Powodem ma być fakt, iż miejsce to stało się miejscem sporego zainteresowania ze strony sympatyków idei przywódcy niemieckiej III Rzeszy.

Szef resortu spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka z chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), powiedział w rozmowie z konserwatywnym dziennikiem „Die Presse”, że już niedługo nastąpi rozbiórka miejsca narodzin Adolfa Hitlera. Z budynku znajdującego się w mieście Braunau am Inn przy granicy Austrii z Niemcami, mają zostać jedynie fundamenty. Na nich zostanie zbudowany nowy obiekt z przeznaczeniem na działalność charytatywną bądź lokalną administrację. Od 2011 r. dom stoi pusty, ponieważ rząd uwikłał się w spór z jego właścicielem i mieszkańcem Gerlinde Pommerem.

Decyzja o likwidacji miejsca narodzin Hitlera ma mieć związek z faktem, iż stał się on celem odwiedzić wielu sympatyków idei przywódcy III Rzeszy. Pomysłowi sprzeciwiają się jednak lokalne organizacje kulturalne, które uważają, iż budynek jest częścią lokalnego dziedzictwa i powinien być z tego powodu chroniony. Mieszkańcy chcą natomiast, żeby powstało w nim muzeum wyzwolenia Austrii spod panowania III Rzeszy, bądź też ośrodek dla uchodźców.

Hitler urodził się w Braunau am Inn 20 kwietnia 1889 r. i mieszkał tam do trzeciego roku życia.

Na podstawie: thelocal.at, rp.pl.