jewish-settlers2Specjalna Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła działalność Izraelczyków na Zachodnim Brzegu, gdzie trwać ma rozbudowa nielegalnych żydowskich osiedli. Organizacje praw człowieka podkreślają, iż rząd Izraela zezwala na antypalestyńskie działania i niweczy wszelkie pokojowe rozmowy.

Specjalna Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiając działania Izraela utorowała drogę do przyjęcia rezolucji przez zwyczajną Radę Bezpieczeństwa tej organizacji, która już niedługo ma zająć się tym problemem. Specjalna Rada podczas swojego posiedzenia postanowiła wysłuchać przedstawicieli organizacji praw człowieka, które monitorują przypadki łamania praw człowieka na terytoriach izraelskich i palestyńskich, podczas panelu „Nielegalne izraelskie osiedla: przeszkody na drodze do pokoju i stworzenia dwóch państw”. Podczas swoich wystąpień podkreślali oni, iż izraelski rząd stworzył cały system pozwalający na wspieranie budowy żydowskich obiektów, co odbywa się przy jednoczesnym łamaniu praw człowieka.

Hagai El-Ad, dyrektor wykonawczy izraelskiej organizacji praw człowieka B’Tselem, zauważył przyzwolenie na działania skrajnej izraelskiej prawicy, która może wciąż kontynuować swoje działania poprzez rozbudowę nielegalnych osiedli oraz konfiskatę palestyńskich majątków. El-Ad wezwał przy tym do bojkotu izraelskich osadników i wspierających ich przedsiębiorstw. Lara Friedman, dyrektor organizacji Americans for Peace Now, zwracała natomiast uwagę na dramatyczny wzrost liczby osiedli budowanych przez Izraelczyków w ciągu ostatnich 20 lat.

Spotkanie na ten temat zostało zorganizowane na wniosek palestyńskiej delegacji przy ONZ, która zwróciła uwagę na ten problem już na początku roku. Sesję zwołano natomiast dzięki poparciu Egiptu, Wenezueli, Malezji, Senegalu i Angoli.

Na podstawie: maannews.com, presstv.ir.