Plany budowy elektrowni atomowej w naszym kraju mają być zwalczane przez Niemcy. Tamtejsza minister środowiska Steffi Lemke odbyła wczoraj spotkanie ze swoją polską odpowiedniczką, Anną Moskwą, zapowiadając użycie „instrumentów prawnych” przeciwdziałających tej inwestycji. Niemcy twierdzą, że w ten sposób Polska nie zapewni sobie bezpieczeństwa energetycznego.

Lemke po rozmowach z Moskwą mówiła przede wszystkim o sprawach dzielących Polskę i Niemcy. Rozbieżności mają dotyczyć głównie uregulowania Odry oraz polskiego programu atomowego. W tym pierwszym przypadku nasz kraj uważa za groźne zwiększanie się poziomu wody i tym samym zalewanie chociażby gospodarstw wodnych.

Polska minister środowiska podkreśliła, że rzeka graniczna generuje w związku z tym masę problemów. Właśnie dlatego od lat nasz kraj stara się wprowadzić plan zagospodarowania Odry, ale w tej sprawie jest torpedowany przez niemieckie organizacje ekologiczne. Ich narrację powiela szefowa niemieckiego resortu środowiska, wzywając do zachowania „ostatniego, w dużej części zachowanego w naturalnej postaci ujścia rzecznego w środkowej Europie”.

Kolejnym źródłem polsko-niemieckich rozbieżności jest budowa elektrowni atomowej w naszym kraju. W tym miesiącu KGHM Polska Miedź PKN Orlen podpisały umowy dotyczące budowy „małego atomu”, natomiast minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiada budowę dużej elektrowni jądrowej. Pierwszy reaktor miałby trafić do polski za siedem lat.

Plany te także są torpedowane przez Niemcy. Tamtejszy lewicowo-liberalny rząd odrzuca klasyfikację atomu jako źródła energii odnawialnej, dlatego twierdzą, że rzekomo nie zapewni to naszemu państwu bezpieczeństwa energetycznego w przyszłości. Same Niemcy planują zresztą wyłączenie swoich pozostałych trzech reaktorów.

Poza tym budowa polskiej elektrowni jądrowej ma generować zagrożenia związane również ze składowaniem odpadów. Lemke po spotkaniu z Moskwą stwierdziła więc wprost, że Niemcy użyją „instrumentów prawnych”, aby zablokować tę inwestycję.

Na podstawie: dw.com/pl, energetyka24.com, wnp.pl.