Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz nie wyklucza udziału polskiej misji w działaniach w Cieśninie Ormuz, która w ostatnim czasie jest miejscem sporów pomiędzy Iranem a państwami zachodnimi. Wielka Brytania planuje z tego powodu powołanie europejskiej misji morskiej, aby zapewniła ona „bezpieczeństwo i ochronę” statkom morskim przepływających przez ten akwen.

Szef polskiej dyplomacji gościł w porannym programie Polskiego Radia, w którym jednoznacznie przyznał, że rząd Mateusza Morawieckiego rozważa wysłanie Marynarki Wojennej w ramach europejskiej misji stabilizacyjnej w Cieśninie Ormuz. Według niego konsultacje w tej sprawie cały czas trwają, dlatego należy poczekać na „wypracowanie właściwej decyzji”.

Zdaniem Czaputowicza udział polskiego wojska w akcji planowanej przez Wielką Brytanię jest rozważany, ponieważ ” jest uzasadnienie społeczności międzynarodowej, żeby podjąć tam działania stabilizacyjne”. Właśnie z tego powodu MSZ oraz Ministerstwo Obrony Narodowej przychylają się do stanowiska Brytyjczyków i Amerykanów w sprawie ostatnich poczynań Irańczyków w Cieśninie Ormuz.

Państwa zachodnie zainteresowały się tym obszarem po tym, jak w lipcu irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zajął tankowiec pływający pod brytyjską banderą. Zdaniem Irańczyków statek po zderzeniu z łodzią rybacką zignorował jej wezwania o pomoc, a także naruszył szereg innych przepisów. Ponadto na początku lipca to Brytyjczycy zajęli w Gibraltarze irański statek, który miał naruszać sankcje wobec Syrii.

Na podstawie: polskieradio.pl, forsal.pl.

Zobacz również: