szukam-pracyOgólnopolski portal Solidarności powołując się na „Rzeczpospolitą” zamieścił bijący na alarm głos najmłodszej generacji Polaków. W ich opinii o zatrudnieniu nie decyduje wykształcenie, zdobyte doświadczenie zawodowe, a po prostu koneksje i znajomości.

Poddane badaniu osoby do 30 roku życia w przeważającej części stwierdziły, iż wysyłanie CV i ofert pracy pozbawione jest sensu. Zdobycie pracy uwarunkowane jest ulokowaniem w sieci znajomości. Opinię tę odzwierciedlają suche dane. Otóż 64 procent młodych Polaków uważa, że pomóc w zdobyciu pracy mogą wyłącznie członkowie rodziny bądź znajomi. 59 procent respondentów najogólniej sformułowało tezę, że do zdobycia zatrudnienia mogą przyczynić się rozległe „znajomości”, przy czym aż 40 stwierdziło, iż wymieniona sytuacja osobiście ich dotknęła.

Pesymizm dotyczący rynku pracy wśród tej grupy społecznej jest uzasadniony. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny na koniec III kwartału ubiegłego roku bez pracy było aż 400 tysięcy osób do 24 roku życia, zaś w przedziale wiekowym 25-35 lat było to aż 600 tysięcy osób. Przy liczbie zarejestrowanych bezrobotnych w grudniu 2013 roku wynoszącej 2 mln 157,9 tysięcy osób, wchodząca dopiero na rynek pracy generacja stanowi prawie połowę ze wszystkich pozbawionych zatrudnienia.

na podstawie: solidarnosc.org.pl