Manifestacja ONR w Lublinie, 22.05.2010Około dwustu nacjonalistów przeszło dzisiaj ulicami Lublina w manifestacji mającej na celu przypomnieć zawiązanie się Obozu Narodowo-Radykalnego, oraz oddanie hołdu jego założycielom i przedwojennym działaczom, którzy zostali wymordowani podczas drugiej wojny światowej przez hitlerowskich i komunistycznych okupantów.
Na marszu zorganizowanym przez dzisiejszy Obóz Narodowo-Radykalny stawili się również przedstawiciele Narodowego Odrodzenia Polski, OWP, Białych Orłów, autonomiczni nacjonaliści oraz działacze niezrzeszeni. We wspólnej demonstracji przeszli głównymi ulicami Lublina z Placu Litewskiego na Pl. Zamkowy, gdzie pod pomnikiem Hieronima Dekutowskiego „Zapory” złożyli kwiaty, wysłuchali przemówienia głównego koordynatora ONR, po czym odśpiewali Hymn Młodych.
Naprzeciw narodowcom próbowało wyjść kilkudziesięciu „antyfaszystów” i przedstawicieli ugrupowań lewicowych oraz homoseksualnych, jednak manifestacja ONR odbyła się bez jakichkolwiek incydentów.
Początkowo marsz miał odbyć się przed miesiącem, lecz przez wzgląd na katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem organizatorzy postanowili go przełożyć.
Obóz Narodowo-Radykalny powstał 14 kwietnia 1934 roku z inicjatywy kilku młodych działaczy ówczesnego Obozu Wielkiej Polski. Po trzech miesiącach aktywności został zdelegalizowany przez sanacyjne władze i kontynuował swą działalność w konspiracji. Jeden z głównych założycieli ONR, Jan Mosdorf, dnia 11 października 1943 został rozstrzelany w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.