latvia-armyŁotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkēvičs powiedział, że jego kraj nie wyklucza współpracy z Rosją w walce z Państwem Islamskim. Polityk uważa, iż bez skoordynowania działań z Rosjanami niemożliwe jest efektywne zwalczanie terrorystów.

Rinkēvičs podczas przemówienia w London School of Economics zachowywał krytyczną postawę wobec Rosji, lecz nie wykluczył podjęcia rozmów z Rosją na temat walki z terrorystami, przynajmniej aby lotnictwo państw biorących udział w nalotach nie ostrzeliwało się wzajemnie. Łotewski polityk uważa za niemożliwe rozwiązanie konfliktu w Syrii bez koordynacji działań ze stroną rosyjską.

Jednocześnie Rinkēvičs zaprzeczył informacjom, jakoby państwa bałtyckie były przeciwne wchodzeniu w jakąkolwiek koalicję z Rosją przeciwko Państwu Islamskiemu. Uważa on jednak, że to Rosja nie przystąpi do międzynarodowego sojuszu, ponieważ ma inne cele, zaś jej celem nadrzędnym jest pozostawienie przy władzy syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada.

Łotewski dyplomata uważa jednocześnie, iż zaangażowanie Rosji w proces polityczny jest konieczne, ponieważ bez niej, Iranu, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, osiągnięcie trwałego pokoju i stabilności w Syrii jest niemożliwe.

Na podstawie: baltictimes.com.