saeimaCentroprawicowy rząd Laimdoty Straujumy nie zajmie się sprawą legalizacji homoseksualnych związków partnerskich. Poinformował o tym minister sprawiedliwości Dzintars Rasnačs, który zareagował na ujawnienie swojej orientacji seksualnej przez ministra spraw zagranicznych, Edgarsa Rinkēvičsa.

Minister z ramienia nacjonalistycznego Sojuszu Narodowego (Nacionālā apvienība), powiedział, że celem rządu jest poprawa sytuacji łotwskiej rodziny, dlatego gabinet nie będzie zajmował się kwestią legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci. Rasnačs przypomniał o konstytucyjnym zapisie, definiującym małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Minister dodał, że byłby to pierwszy krok ku legalizacji homoseksualnych małżeństw, które następnie domagałyby się prawnej możliwości adopcji dzieci.

Słowa Rasnačsa są odpowiedzią na deklarację szefa łotewskiego MSZ. Edgars Rinkēvičs ujawnił w czwartek na Twitterze, że jest homoseksualistą (czytaj: Łotwa: centroprawicowy minister przyznał się do homoseksualizmu). Zadeklarował również gotowość walki o możliwość oficjalnej rejestracji związków jednopłciowych. Decyzję o ogłoszeniu swojej orientacji, Rinkēvičs motywował dyskusjami o związkach partnerskich, prowadzonymi przez łotewską opinię publiczną.

na podstawie: nra.lv.