litwa-kontraMłodzieżówka centroprawicowego Związku Ojczyzny, zorganizowała manifestację z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy w Wilnie. Manifestacja została zorganizowana w kontrze do dorocznego pochodu nacjonalistów i eurosceptyków, a konserwatyści chcieli pokazać swój pozytywny stosunek do Unii Europejskiej.

Marsz organizowany przez Konserwatywną Ligę Młodych (Jaunųjų konservatorių lyga), przeszedł ulicami Wilna po zakończeniu oficjalnych uroczystościach państwowych, upamiętniających ponowne odzyskanie niepodległości przez Litwę w 1990 roku, gdy wyzwoliła się ona spod władzy Związku Radzieckiego. Młodzieżówka Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai) nie ukrywała, że jej celem jest organizacja marszu wymierzonego w doroczny pochód nacjonalistów i eurosceptyków. Pochód centroprawicy odbył się pod hasłem „Marsz prounijnych patriotów”, gromadząc około 3-4 tysięcy uczestników.

Były premier i przewodniczący TS-LKD, Andrius Kubilius, powiedział mediom, że w ostatnich latach odbywają się pochody radykałów, mające „charakter antyeuropejski”, negujący m.in. korzyści płynące z przynależności Litwy do Unii Europejskiej. W jego opinii, manifestacje narodowców są „pseudopatriotyczne”, mijają się z „fundamentalnymi wartościami niepodległości” oraz są prowokacją Kremla.

Związek Ojczyzny został założony w 1993 roku, przez prawicową część opozycji demokratycznej, skupionej wokół ruchu „Sąjūdis”. Partia rządziła Litwą w latach 1996-2000 oraz 2008-2012. Od 2008 do 2011 w jego ramach działała frakcja nacjonalistyczna, która tworzy obecnie partię Związek Narodowców, organizującą marsz w który wymierzony był pochód centroprawicy.

na podstawie: pl.delfi.lt, lrytas.lt

Zobacz również:
– Marsz nacjonalistów w Dniu Odzyskania Niepodległości Litwy (Europejskie Nacjonalizmy)