Według opublikowanego przez brytyjski dziennik Telegraph sondażu, ponad 80% Anglików nie czuje przywiązania do swojej flagi narodowej (czerwony krzyż Św. Jerzego na białym tle). Ankietowani Anglicy wolą w jej miejscu flagę Union Jack, czyli oficjalny sztandar Królestwa Wielkiej Brytanii.

Zdecydowana większość respondentów, którzy odrzucili w przeprowadzanej ankiecie tradycyjną flagę Anglii, wskazała również, iż nie czuje się angielskimi patriotami. Co więcej, blisko 1/4 ankietowanych oświadczyła, że flaga z krzyżem Św. Jerzego jest ich zdaniem… rasistowska. Swoje przekonanie tłumaczyli faktem, iż tradycyjna flaga Anglii jest używana przez „fanatycznych kibiców piłkarskich” oraz pojawia się na antymuzułmańskich demonstracjach.

Zupełnie odwrotna sytuacja miała miejsce przy sondażu wśród Szkotów, Walijczyków i Irlandczyków. Ci zdecydowanie opowiedzieli się za swoimi symbolami narodowymi – w przypadku Walii i Szkocji prawie 90% ankietowanych odrzuciło flagę Królestwa Wielkiej Brytanii, wskazując na przywiązanie do swoich tradycyjnych barw.

na podstawie: telegraph.co.uk