korupcjaOrganizacja Transparency International przedstawiła w Berlinie swój doroczny raport dotyczący korupcji na świecie. Wynika z niego, że niemalże 80% ponadnarodowych spółek-gigantów nie składa odpowiednich raportów finansowych ani nie informuje o swoich staraniach o wykorzenienie korupcji. TI wymieniła w swoim raporcie między innymi takie firmy jak Apple, Samsung, Google, Shell, Gazprom, Philip Morris, Pfizer, Coca-Cola, Nestle, Inditex, Disney i News Corp.

W opinii twórców raportu, firmy, które w największym stopniu nie spełniają wymagań TI w sprawie raportów finanspwych i działań antykorupcyjnych to znajdujący się we włoskich rękach koncern naftowy Eni, brytyjski Vodafone zajmujący się międzynarodową obsługą sieci komórkowych, koncern Satoil znajdujący się w posiadaniu Norwegii, australijska spółka górnicza BHP Billiton oraz hiszpański bank Santander. Na końcu liście znalazły się chiński Bank of Communications, japoński producent Honda oraz Bank Chin.

„Potrzebna jest większa przejrzystość ze strony ponadnarodowych firm, których potęga w świecie gospodarki rywalizuje z największymi krajami. Za większą siłą ekonomiczną powinna iść większa odpowiedzialność” – napisał szef Transparency International, Jose Ugaz, w towarzyszącym raportowi oświadczeniu.

IT uznała, iż jedynie trzy międzynarodowe firmy dostarczają wystarczającej ilości informacji na temat ich zarobków, pozostałe 90% spółek odmawia podania informacji na temat podatków płaconych przez nie za granicą, a 54% milczy na temat dochodów jakie czerpią z zagranicy.

na podstawie: PAP