kataloniaWładze katalońskiej partii Konwergencja i Unia (CiU) szukają kontaktów z dyplomatami z innych krajów, działającymi w Hiszpanii, aby przedstawić im projekt referendum (które w założeniu ma dać Katalonii niepodległość), zaplanowanego na 9 listopada, a także warianty późniejszego rozwoju wypadków.

W rozmowie z hiszpańskimi mediami przedstawiciel CiU stwierdził między innymi, że partia zamierza przybliżyć zagranicznym dyplomatom sytuację Katalonii „od 30 lat próbującej znaleźć swoje miejsce w państwie (hiszpańskim), a jednocześnie wspierającej władze państwowe w walce z terroryzmem, czy kryzysem”.

Separatyści również zaznaczają, że dla Katalończyków nastał czas aby wyrazić swoje zdanie na temat przyszłości regionu w formie referendum. Kiedy dyplomaci wytykają, że władze Hiszpanii uważają planowane referendum za niezgodne z prawem, przedstawiciele CiU stwierdzają, że istnieje szereg sposobów, aby to referendum uprawomocnić.

Działacze partyjni zaznajamiają również dyplomatów z dokumentami przygotowanymi przez zespoły prawnicze, a dotyczącymi zagadnienia przeprowadzania referendum w zgodzie z konstytucją. Dokumenty zostały przygotowane zarówno przez prawników z Katalonii, jak i z innych regionów Hiszpanii. Władze CiU zaznaczają, że zagraniczni dyplomaci „wysłuchują ich zdania z neutralnej pozycji” i nie zajmują jakiegokolwiek stanowiska.

Niektórzy z nagabywanych dyplomatów przypominają katalońskim politykom jednak, że w zgodzie z umowami UE, niepodległa Katalonia może znaleźć się poza granicami sojuszu.

na podstawie: noticia.ru