Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński gościł dziś w Warszawie Santiago Abascala, lidera uważanej za „skrajnie prawicową” hiszpańską partię Vox. Obaj politycy mieli rozmawiać na temat zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, a więc o wspólnych cechach programowych obu ugrupowań, które mają choćby podobny pogląd na temat kształtu Unii Europejskiej.

Wizyta szefa najprężniej rozwijającej się hiszpańskiej partii była zapowiadana już wcześniej. Vox pod koniec ubiegłego roku zdobyło pierwsze mandaty do regionalnego parlamentu, natomiast obecnie może liczyć na 8-13 proc. poparcia w sondażach, odbierając elektorat przede wszystkim centroprawicowej Partii Ludowej. Ugrupowanie jest więc niemal pewne przekroczenia progu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Właśnie w tej sprawie Abascal miał spotkać się nie tylko z Kaczyńskim, ale między innymi z Markiem Suskim, szefem gabinetu politycznego premiera, oraz z Adamem Lipińskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szef Vox-u napisał później, że odbył „bardzo owocne spotkanie z rządem Polski mające na celu analizowanie wspólnych polityk opartych na poszanowaniu dla suwerenności państw europejskich, wartości chrześcijańskich i kontroli migracji”.

„Naród polski jest godny podziwu w obronie swojej wolności i tożsamości narodowej. To naród, który przeżył dwa totalitaryzmy – nazistowski i komunistyczny. Zakazano obu, bo miliony Polaków, żydów i katolików, było ofiarami totalitaryzmów” – czytamy z kolei w innym wpisie Abascala.

Do spotkania liderów PiS i Vox odniósł się też szef sztabu wyborczego polskiej partii, europoseł Tomasz Poręba. Podkreślił on, że oba ugrupowania łączy choćby wspólny pogląd na temat Unii Europejskiej, która ich zdaniem powinna być miejscem ścisłej współpracy europejskich państw, nie zaś ich federacją. Poręba wcześniej informował z kolei o innym temacie rozmów, jakim miał być wspomniany już sojusz w Europarlamencie. Z tego powodu Kaczyńskiemu i Abascali towarzyszył m.in. prof. Ryszard Legutko,

Na podstawie: twitter.com, dorzeczy.pl, lavanguardia.com.