Szwedzka firma finansowa Intrum AB przygotowała nowy wskaźnik dobrobytu finansowego, opierający się na czterech podstawowych kategoriach związanych głównie z bezpieczeństwem finansowym w wybranych europejskich państwach. W ogólnym rankingu Polska znalazła się na trzecim miejscu od końca wśród wszystkich państw unijnych.

Intrum AB na co dzień zajmuje się szeroko pojętymi usługami z zakresu zarządzania wierzytelnościami i windykacji, zaś w swoim najnowszym projekcie postanowiła przeprowadzić ankietę wśród europejskich konsumentów. Na podstawie zadanych im pytań opracowała cztery podstawowe kategorie dotyczące dobrobytu finansowego: terminowość płacenia rachunków, łatwość zadłużania się, oszczędności i wiedza z zakresu finansów.

Właściwie we wszystkich czterech kategoriach Polska znalazła się na szarym końcu zestawienia obejmującego 24. państwa europejskie. Pod względem zdolności gospodarstw domowych do terminowego regulowania rachunków nasz kraj zajął 19. pozycję, możliwości oszczędzenia na przyszłość 20. pozycję, swobody kredytowej 10. miejsce oraz przedostatnie miejsce w zakresie wiedzy na temat finansów.

Uśredniając wyniki we wszystkich kategoriach nasz kraj zajął dopiero trzecie miejsce od końca, a sytuacja wygląda gorzej jedynie na Litwie i w Grecji. Na czele Intrum Financial Wellbeing Barometer znalazły się z kolei Niemcy, Austria, Szwecja, Szwajcaria, Finlandia i Norwegia.

Na podstawie: forsal.pl.