Grupa izraelskich komandosów przebranych za lekarzy i pacjentów weszła do szpitala na Zachodnim Brzegu Jordanu, przeprowadzając egzekucję na leczonych w nim bojownikach palestyńskiego Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Kolejna zbrodnia dokonana przez Izraelczyków spotkała się między innymi z krytyką Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

W mediach społecznościowych zamieszczono nagrania z kamer placówki medycznej w Dżaninie. Widać na niej grupę izraelskich żołnierzy, którzy byli przebrani za lekarzy, personel szpitala i kobiety. Następnie przedostali się na trzecie piętro szpitala, aby w jednej ze szpitalnych sal zabić trzech mężczyzn.

Hamas i Palestyński Islamski Dżihad przyznały, że zabitymi są ich bojownicy. Mieli oni przebywać na leczeniu właśnie na Zachodnim Brzegu, znajdującym się pod kontrolą wywodzących się z Al-Fatahu władz Autonomii Palestyńskiej.

Według dyrekcji szpitala w czasie akcji syjonistycznych komandosów nie doszło do wymiany ognia, dlatego było to ewidentnie celowe zabójstwo. Sam Izrael nie przedstawił zaś dowodów na swoje twierdzenia, iż szpital był wykorzystywany jako punkt służący do przeprowadzania akcji terrorystycznych.

Sprawa ma zostać nagłośniona na forum organizacji międzynarodowych przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Organizacja przypomniała, że zgodnie z międzynarodowymi konwencjami, placówki medyczne i przebywające w nich osoby powinny być szczególnie chronione.

Na podstawie: afpnews.com, euronews.com, cnn.com, aljazeera.com.