izrael rasizmNakaz aresztowania rabina Dova Liora, który we wstepie do książki „The King’s Torah” nawołuje do mordowania gojów (nie jest w tym zresztą odosobniony), jest krzywdzący – tak twierdzą zwolennicy Liora oraz inni rasistowscy rabini.

Około tysiąca osób demonstrowało przeciwko nakazowi aresztowania rabina w związku z podejrzeniem nawoływania do nienawiści oraz podżegania. „To krzywdzące”, „to upokorzenie dla Tory”, „to próba uciszenia rabinów” oraz „rabini zajmują stanowisko w ważnych sprawach” – twierdzą obrońcy rabina – żydowskiego rasisty. Prawa wynikające z Tory uznają natomiast za nadrzędne wobec praw państwowych i zapowiadają dalsze inicjatywy w obronie rabina, a wręcz fizyczne uniemożliwienie jego aresztowania.

„The King’s Torah”, autorstwa rabina Icchaka Szapira, do której wstęp napisał rabin Dov Lior, ma zostać usunięta ze sklepów z powodu problematycznych ustępów. Książka porusza prawa Tory w odniesieniu do postępowania na wojnie. Jak pokazuje konsekwencja izraelskiego reżimu w mordowaniu chociażby palestyńskich cywili, kolejne takie publikacje nie są specjalnie potrzebne.

fot.: napis na domostwie w Hebronie