Irlandzka policja i media obawiają się krwawych porachunków na ulicach Dublina po tym jak  zastrzelono jednego z największych irlandzkich kryminalistów, znanego jak „Ojciec Chrzestny”, Eamona Kelly.

Policja podejrzewa, że morderstwo Kellyego było odwetem za zabicie jednego z przywódców Prawdziwej IRA (RIRA), Alana Ryana, który został zastrzelony  3 września podczas spaceru. Policja zatrzymała podejrzanego o zamordowanie Ryana a także  jednego z liderów RIRA, który może być zamieszany w zabójstwo Kellyego.

65-letni Kelly był jednym z szefów przestępczego półświatka w Irlandii, zamieszany w handel narkotykami gangster był piętnastą ofiarą strzelaniny w Dublinie w tym roku. W 2010 uszedł z życiem, gdy zamachowcowi zacięła się broń. Policja będzie koncentrować się na motywach zemsty i krwawych porachunków pomiędzy gangsterami i RIRA w północnym Dublinie. Ryan podpadł dublińskim gangom ściąganiem haraczy i zbrojnym atakiem na ich członków, podczas których łupem dysydentów padło ponad 400 tysięcy dolarów.

Po zamachu na Ryana policja zarządziła operację mającą na celu ukrócenie działalności dysydentów w stolicy. Zatrzymywano członków RIRA, przeszukiwano mieszkania. Pretekstem do tych działań były salwy z broni palnej na pogrzebie Ryana.

Kelly w 1990 został skazany na 14 lat więzienia za posiadanie ponad dwóch kilogramów kokainy. W ostatnich latach był najbliższym współpracownikiem narkotykowego bossa w Irlandii, Eamonna „Dona” Dunne, który został zastrzelony w dublińskim pubie w 2010 roku. Kelly przez jakiś czas, w latach 80-tych, związany był z jedną z frakcji IRA, potem związał się ze światem przestępczym. Kelly zdawał sobie sprawę z zagrożenia ze strony bojowników RIRA, ci imiennie umieścili go na liście gangsterów zaangażowanych w zamach na Alana Ryana.

Eamon Kelly został ostrzelany z samochodu, trzy pociski trafiły go w pierś, zmarł po przewiezieniu do szpitala. Policja, która ruszyła w pościg za sprawcami odnalazła spalony samochód zamachowców. W związku z jego śmiercią policja zatrzymała 32-latka, który, jak mówią policyjne źródła, jest jednym z kluczowych aktywistów RIRA w Dublinie.