Irański Sąd Rewolucyjny wydał wyrok w sprawie dwóch działaczek ruchów mniejszości seksualnych. Zostały one więc skazane na karę śmierci za promowanie homoseksualizmu w przestrzeni publicznej. Szacuje się, że od czasu Rewolucji Islamskiej 1979 roku w tym kraju wykonano kilka tysięcy wyroków na przedstawicielach społeczności LGBT.

Zajmująca się ochroną praw człowieka organizacja Hengaw poinformowała, że kilka dni temu na oddziale kobiecym więzienia w Urmii ogłoszono wyrok w sprawie 31-letniej Zahry Sediqi Hamedani oraz 24-letniej Elham Chubdar. Obie na karę śmierci skazał Sąd Rewolucyjny działający na terenie ostanu Azerbejdżan Zachodni.

Według Hengawy obie lesbijki zostały skazane za „skażenie ziemi poprzez propagowanie homoseksualizmu”. Dodatkowo Zahra Sediqi usłyszała zarzuty dotyczące korupcji i komunikacji z wrogami Iranu, bo udzieliła wywiadu perskiemu wydaniu brytyjskiej państwowej stacji telewizyjnej BBC, w którym krytykowała sytuację społeczności LGBTQWERTY na terenie kraju.

Dwie aktywistki to niejedyne osoby oczekujące na wyrok za publiczną działalność na rzecz postulatów mniejszości seksualnych. Na wyrok w więzieniu w Urmii czeka również 52-letnia Suhaila Ashrafi.

Według różnych szacunków od 1979 roku, czyli od zwycięstwa Rewolucji Islamskiej, na terytorium Iranu wykonano od 4 do nawet 6 tys. wyroków śmierci na homoseksualistach. Zgodnie z tamtejszym prawem czynności seksualne między osobami tej samej płci grożą więzieniem lub właśnie śmiercią.

Na podstawie: iranintl.com, jpost.com.