Wybudowana w Buszerze pierwsza irańska elektrownia energii atomowej rozpoczęła produkcję. Otwarcie elektrowni w Iranie poprzedziła oficjalna ceremonia, w której udział wzięli również przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, finansujący budowę i początkowe prace elektrowni.

Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej, Ferejdun Abbasi-Dawani, zapowiedział podczas uroczystości, że elektrownia po przejściu etapu prób i upewnieniu się co do bezpiecznego działania sprzętu będzie stopniowo zwiększać moc produkcji. „- W ciągu bieżącego roku irańskiego elektrownia w Buszerze zintegruje się całkowicie z siecią energetyczną” – dodał.

Zbudowana przez Rosję elektrownia w Buszerze jest pierwszą z sieci planowanych w Iranie elektrowni atomowych. Po wielu opóźnieniach miała rozpocząć produkcję elektryczności na początku bieżącego roku, ale w lutym trzeba było wydobyć załadowane już paliwo z powodu bliżej niesprecyzowanych względów bezpieczeństwa. Chociaż elektrownia nie należy do elementów irańskiego programu nuklearnego, momentalnie stała się solą w oku większości państw Zachodu – z USA i Izraelem na czele.

na podstawie: Teheran Times