Prawo i Sprawiedliwość odpowiada za masowy napływ imigrantów do naszego kraju, jednak nie może liczyć na ich wdzięczność. W „wyborach” przeprowadzonych wśród obcokrajowców przez Fundację Stus zdecydowanie wygrałyby Nowa Lewica i Koalicja Obywatelska. Chęć głosowania na lewicę i liberałów wyraziło blisko 90 procent uczestników badania.

Na należącym do wydawcy „Gazety Wyborczej” portalu Ukrayina.pl pojawiła się wiadomość o „głosowani symbolicznym” wśród imigrantów, nie posiadających jeszcze polskiego obywatelstwa i tym samym praw wyborczych. Wzięli w nim udział głównie Ukraińcy i Białorusini, ale także obywatele Rosji, Kazachstanu czy Filipin.

Wśród cudzoziemców zdecydowanie wygrały siły lewicowo-liberalne. Chęć głosowania na Nową Lewicę wyraziła połowa uczestników badania, z kolei na Koalicję Obywatelską chciałoby zagłosować 40 proc. z nich.

Śladowe poparcie uzyskały komitety reprezentujące szeroko pojętą prawicę. Na Konfederację chciałoby głosować tylko 3 proc. imigrantów, a na PiS i Bezpartyjnych Samorządowców mniej niż 2 proc.

Wypowiadający się dla Ukrayina.pl przedstawiciele Fundacji Stus podkreślali, że chcieli dać możliwość wypowiedzenia się osobo, które mieszkają w Polsce i nie mogą brać udziału w życiu politycznym, ale „chciałyby mieć poczucie sprawczości, aby też móc zdecydować, jaka będzie ich przyszłość w kraju, w którym żyją”.

Na podstawie: gazeta.pl, ukrayina.pl.