EP28 stycznia w Madrycie aktywiści i sympatycy hiszpańskich organizacji Frente Nacional oraz Movimento Social Republicano oddali hołd Marii Evie Duarte Peron.

Spotkanie kilkuset nacjonalistów odbyło się w parku noszącym imię Evity Peron, gdzie pod udekorowanym flagami Hiszpanii i Argentyny pomnikiem odczytano przemówienia przedstawicieli obu grup, w których życie Evity przedstawione zostało jako wspaniały przykład walki. Odśpiewano również hiszpański i argentyński hymn. Przedstawicielka MSR, Carmen M. Padial przemawiając zwróciła uwagę na potrzebę walki u boku rodaków domagających się sprawiedliwości społecznej, tak jak za swego życia czyniła to Evita Peron, uczestnicząc w walce podejmowanej przez obywateli.

„- W czasach kryzysu, poprzez wspieranie naszych rodaków musimy osiągnąć identyfikację spraw poszczególnych ludzi ze sprawami narodu” – mówiła Carmen.

Na przykładzie zaangażowania Evity w sprawy robotników, działacze FN i MSR wzywali do walki w imię narodowej i społecznej rewolucji. Podczas uroczystości odczytywano poematy oraz złożono wieńce upamiętniające Evitę i wszystkich peronistów.

Evita Peron była żoną prezydenta Argentyny, generała Juana Domingo Perona. Jako żona prezydenta angażowała się w walke o poprawę warunków pracy i bytu robotników argentyńskich. Walczyła m.in. o prawo do mieszkań dla wszystkich pracowników, jej zasługą była także ustawa nadająca wszystkim kobietom w Argentynie prawa wyborcze. Do końca życia aktywnie wspierała męża w jego polityce, dbając o interesy zwykłych obywateli. Przez Argentyńczyków uważana jest za najważniejszą kobietę w historii XX wieku. W wieku 33 lat Evita Peron zmarła na raka macicy 26 lipca 1952 roku.