Grupa deputowanych do Parlamentu Europejskiego wystosowała specjalne zapytanie do szefa amerykańskiego koncernu Amazon, Jeffa Bezosa. W ten sposób chcą dowiedzieć się więcej na temat kontrowersyjnych praktyk firmy. Niedawno w sieci pojawiła się bowiem oferta pracy dla byłego pracownika wywiadu, mającego pomagać Amazonowi w szpiegowaniu pracowników oraz polityków krytycznych wobec koncernu.

Na stronie internetowej giganta handlowego w ubiegłym miesiącu pojawiło się kontrowersyjne ogłoszenie. Amazon napisał w nim, że poszukuje do pracy byłego pracownika wywiadu. Miał on pomóc koncernowi w monitorowaniu aktywności pracowników chociażby w zakresie organizowania strajku, a także w śledzeniu wypowiedzi „wrogo nastawionych polityków”. Oferta po pewnym czasie została zdjęta z witryny.

Sama firma należąca do jednego z najbogatszych ludzi na świecie tłumaczyła wówczas, że ogłoszenie pojawiło się na jej stronach internetowych „przez pomyłkę”. Nie zmienia to jednak faktu, iż oferta pracy zdradziła wiele na temat praktyk funkcjonowania koncernu. Skupiał się on zresztą na szpiegowaniu europejskich pracowników, bo we wspomnianym ogłoszeniu poszukiwano byłych pracowników agencji wywiadowczych znających języki francuski i hiszpański.

Teraz sprawą zajęła się grupa 37 europosłów. Wystosowali oni list do szefa Amazona, domagając się wyjaśnień na temat działań jego firmy. Chcą oni między innymi wiedzieć, czy Bezos zamierza celowo szpiegować samoorganizujących się pracowników, a także samych polityków. Europarlamentarzyści są także zaniepokojeni działalnością Amazona mającą na celu zwalczanie związków zawodowych.

Na podstawie: money.pl, theguardian.com.

Zobacz również: