Kilkuset Żydów pochodzących z Etiopii protestowało w Tel Awiwie, krytykując wyjątkową brutalność izraelskiej policji. W połowie stycznia jeden z funkcjonariuszy miał bowiem zabić młodego mężczyznę cierpiącego na schorzenia psychiczne, związane z traumą po służbie w syjonistycznym wojsku. Zdaniem etiopskich Izraelczyków policyjna przemoc wobec ich społeczności ma charakter zinstytucjonalizowany i systemowy.

Do wspomnianego zdarzenia doszło dokładnie 18 stycznia, kiedy czarnoskóry mężczyzna mający przy sobie nóż chodził po ulicach miasta Bat Jam, znajdującego się na południe od Tel Awiwu. Policję na pomoc wezwała przy tym rodzina 24-latka, ostrzegając funkcjonariuszy, iż może on być niebezpieczny z powodu schorzeń psychicznych, będących traumą po służbie w Siłach Obronnych Izraela, i nie przyjmowania przepisanych mu przez lekarzy leków.

Funkcjonariusze mieli przybyć na miejsce prawie godzinę po pierwszym wezwaniu, po czym jeden z nich uznał, że jest zagrożony przez zbliżającego się do niego Żyda etiopskiego pochodzenia. Z tego powodu postrzelił on młodego mężczyznę. Ten zaś po kilku minutach zmarł.

Z tego powodu na ulicach Tel Awiwu odbył się protest Felaszów, czyli czarnoskórych Żydów pochodzących z Etiopii. Blokowali oni między innymi jedną z autostrad, aby zwrócić uwagę na brutalność policji wobec ich społeczności. Demonstranci twierdzą bowiem, że powyższy przypadek nie jest odosobniony, zaś dyskryminacja ich mniejszości ma charakter zinstytucjonalizowany. Przed manifestacją służby ostrzegały zresztą dziennikarzy, iż Felaszowie mogą być agresywni.

Pierwsze większe protesty na ten temat miały miejsce już w 2015 roku, kiedy ciemnoskóry izraelski żołnierz został pobity przez policjantów, ponieważ nie chciał przenieść swojego roweru, a cała sytuacja została sfilmowana. Rok wcześniej policjanci zabili natomiast 23-latka, który został aresztowany i pobity za siedzenie na ławce ze swoimi znajomymi. Mężczyzna złożył wówczas skargę na działanie funkcjonariuszy, a ci zaczęli nachodzić go i mu grozić, zaś kilka miesięcy później został znaleziony martwy.

Na podstawie: middleeasteye.net, timesofisrael.com.