Rada Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji opublikowała nowy dokument, w którym przypomina o nauczaniu obecnego papieża Franciszka na temat imigracji i imigrantów. Zdaniem duchownych Kościoła katolickiego, politycy i publicyści przyznający się do związków z katolicyzmem nie powinni więc „wzniecać poczucia zagrożenia” z powodu obcokrajowców, ponieważ „nie ma do tego poważnych podstaw”.

Komunikat opublikowany przez Radę Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek nawiązuje do zbliżającego się Dnia Migrantów i Uchodźców w Kościele, który będzie obchodzony już w niedzielę 29 września. Z tego powodu katoliccy duchowni wzywają wiernych do zapoznania się z potrzebami cudzoziemców w swoich parafiach, akcjami Caritas i innych organizacji pozarządowych na rzecz „uchodźców”, a także do modlitwy w ich intencji.

Biskupi w swoim stanowisku powołują się głównie na słowa Ojca Świętego, znanego ze swojej krytyki „populizmu”, który mają jego zdaniem prezentować głównie politycy i ugrupowania krytykujące imigrantów. Episkopat przestrzega więc przed zjawiskami opisywanymi przez Franciszka, w tym między innymi przed „zabójczą globalizację obojętności”, czyli zamykanie się państw rozwiniętych na osoby poszukujące lepszego miejsca do życia.

Stanowisko hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce jest zwłaszcza krytyczne wobec polityków i publicystów mających identyfikować się z katolicyzmem, ale jednocześnie podchodzących krytycznie do zjawiska masowej imigracji. „Obecne orędzie papieskie zawiera oczekiwanie, że zwłaszcza politycy i publicyści przyznający się do związku z Kościołem, zrezygnują z wzniecania poczucia zagrożenia w społeczeństwie ze strony imigrantów, gdy nie ma do tego poważnych podstaw, a które jest sprzeczne z Ewangelią Chrystusa” – można przeczytać w oświadczeniu Episkopatu.

Na podstawie: rp.pl, episkopat.pl.