czwa-pielgrzymka4 stycznia odbyła się po raz szósty Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. Zgromadziła ona według różnych szacunków około 5 tysięcy osób.

Pierwsze delegacje pojawiły się w Częstochowie już wcześnie rano, centrum miasta jak i okolice sanktuarium zostały opanowane przez szalikowców. Wśród zgromadzonych można było dostrzec kibiców Rakowa Częstochowa, Legii Warszawa, Śląska Wrocław, Lechii Gdańsk, Wisły Kraków, Ruchu Chorzów, Piasta Gliwice, Chemika Kędzierzyn Koźle, Stali Stalowa Wola, Siarki Tarnobrzeg, Bałtyku Gdynia, Widzewa Łódź, AZSu Częstochowa, Radomiaka Radom, Jagiellonii Białystok, Motoru Lublin, Wisłoki Dębica, Górnika Łęczna, Miedzi Legnica, Chrobrego Głogów, Zagłębia Sosnowiec, Górnika Zabrze, Gksu Katowice, Gksu Jastrzębie, Lecha Poznań, Polonii Przemyśl, Szczakowianki Jaworzno, KKSu Kalisz, Pogoni Szczecin, Zawiszy Bydgoszcz, Zagłębia Lubin, GKSu Bełchatów, ROWu Rybnik i wiele innych mniejszych ekip. Oprócz grup kibicowskich można było też zauważyć przedstawicieli organizacji narodowych z Młodzieży Wszechpolskiej, Patriotycznego Mielca, Małopolskich Patriotów oraz częstochowskich AN z Narodowego Frontu Częstochowa.

Pierwszym punktem spotkania była msza święta w kaplicy Cudownego Obrazu, wygłoszone kazanie przez księdza Wąsowicza zrobiło duże wrażenie wśród uczestników. Po jej zakończeniu nastąpiło poświęcenie „morza” szalików i flag. Następnie o godzinie 13:30 odbył się wykład znanego historyka Leszka Żebrowskiego na temat Powstania Warszawskiego, kolejnym punktem była prezentacja wybranych stowarzyszeń kibicowskich, które odbyło się z lekkim „poślizgiem”.

Kulminacyjnym momentem była prezentacja transparentów patriotycznych na Jasnogórskich Błoniach, której towarzyszyła oprawa przygotowana przez kibiców Legii Warszawa i „ogólnopolskie racowisko”. Oprawa składała się z sektorówki, na której widniała kotwica Powstańcza, a na jej bokach rozwinięto napis „1944-ojców poszli śladem – Potomnym na przykład-2014”, całość została podświetlona stroboskopami oraz wszelakimi rodzajami pirotechniki. Robiło to niesamowite wrażenie. Podczas jej trwania zgromadzeni odśpiewali hymn Polski i wznieśli parokrotnie okrzyki: „Donald matole twój rząd obalą kibole”, ” Śmierć wrogom Ojczyzny”, „Raz sierpem, raz młotem…”, „Polska kibolska”, czy ” To my Polacy”.

Na samo zakończenie w auli Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze odbył się koncert Tadka i Bosskiego Romana z krakowskiej Firmy. W ten oto sposób zakończyła się kolejna Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę, która na pewno zostanie w pamięci na długo wielu jej uczestnikom. Do zobaczenia za rok!

tekst: CzRn (AN Częstochowa)
zdjęcia: Krzysztof Bolkowski