W dniu 25 stycznia w Częstochowie odbyła się demonstracja przeciwko ACTA. Na pół godziny przed rozpoczęciem, w umówionym miejscu zebrali się aktywiści Narodowego Frontu Częstochowa (AN) wraz z częstochowską brygadą ONR i kibicami Rakowa. Po zebraniu Narodowej Częstochowy udaliśmy się na miejsce demonstracji, gdzie przejeliśmy inicjatywę (głównie przez brak zorganizowania organizatorów oraz spontaniczny charakter akcji), co zaowocowało tym, że przez dłuższy czas demonstracja przebiegła pod przewodnictwem częstochowskich narodowców.

W demonstracji udział wzięło ok. 1000 ludzi, choć w kulminacyjnym momencie dało się odczuć, iż protestujących było nawet dwa razy więcej, co przekładając na realia naszego miasta jest zaskakująco pozytywnym wynikiem! Wśród obecnych dostrzec można było przede wszystkim młodych ludzi, również tych, z których poglądami nam nie po drodze. Nie zabrakłoteż starszego pokolenia Częstochowian. Ogólnie całość manifestu przebiegła spokojnie, nie zabrakło jednak pikantnych aspektów.

W czasie przemarszu odpalamy kilka rac oraz palimy flagę PO, co zostało nagrodzone przez obecnych licznymi oklaskami. Po upływie około godziny skupiamy się przede wszystkim na hasłach typowo narodowych, które były również podłapywane przez niektórych wspomnianych wyżej – „nie po drodze”. Po jakimś czasie odłączamy się od demonstracji i rozchodzimy w swoje strony.

Podsumowywując: demonstracja według opinii uczestników i osób postronnych bardzo udana (wzbudzała zainteresowanie przechodniów). Również z naszego punktu widzenia zdecydowanie akcja jak najbardziej na plus. Z pewnością pokazała ona, że częstochowscy narodowcy są silni, dobrze zorganizowani i przede wszystkim nie są aspołeczni!

NF / AN Częstochowa