Szesnastu uczniów w Czeskich Budziejowicach zapowiedziało strajk głodowy, w proteście przeciwko obecności w lokalnych władzach komunistów z KSCM (Komunistyczna Partia Czech i Moraw) w sojuszu z socjaldemokratami z Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD).

Uczniowie sprzeciwiają się głównie mianowaniu komunistki Vitezslavy Baborovej na szefa regionalnego departamentu edukacji. Studenci domagają, się aby socjaldemokraci rozważyli możliwość współpracy z inną partią niż komunistyczną. Wezwali także innych uczniów by przyłączyli się do ich protestu.

„Jako protest przeciwko udziałowi komunistów w lokalnej koalicji rządzącej deklarujemy krótką głodówkę protestacyjną. Przede wszystkim nie zgadzamy się, aby z obsadzeniem na stanowisku szefowej departamentu edukacji i kultury przedstawicielki partii, która nigdy nie odżegnała się od czynów i ideologii minionego reżimu ” – powiedział Michal Simek, przedstawiciel protestujących.

Protest rozpocznie się w następny poniedziałek i potrwa 24 godziny. Uczniowie twierdzą, że socjaldemokraci oszukali swoich wyborców łamiąc partyjne postanowienie  z 1995 roku o nie podejmowaniu współpracy z partiami ekstremistycznymi, wliczając w to KSCM. 18 grudnia w Czeskich Budziejowicach odbędzie się demonstracja przeciwko sojuszowi komunistów z socjaldemokratami.

W październiku wybory regionalne w południowych Czechach wygrali socjaldemokraci. Petycję protestacyjną przeciwko mianowaniu Baborovej na stanowisko szefa departamentu edukacji podpisało dziesięć tysięcy ludzi. Protest przeciwko komunistom rozpoczęli uczniowie liceum w Trebon, do których dołączyły kolejne szkoły w regionie.