okamuraLider partii Świt Demokracji Bezpośredniej, Tomio Okamura, został oskarżony o szerzenie rasizmu i ksenofobii. Senator, w żyłach którego w połowie płynie japońska krew, opowiedział się bowiem za likwidacją świadczeń socjalnych dla bezrobotnych imigrantów.

Urodzony w Tokio senator, będący synem Morawianki i Japończyka, opowiedział się za likwidacją świadczeń socjalnych dla imigrantów. Zdaniem lidera Świtu Demokracji Bezpośredniej (Úsvit přímé demokracie), zasiłków powinni zostać pozbawieni cudzoziemcy i ich rodziny, przebywający na terenie Czech i nieposiadający pracy. Państwo powinno jedynie dołożyć się do powrotu imigrantów w ich rodzinne strony.

Przedstawiciele pozostałych partii parlamentarnych oskarżyły Okamurę o szerzenie „rasizmu i ksenofobii”. Propozycja senatora ma związek z konfliktem na Ukrainie, ponieważ obawia się on napływu imigrantów w związku z sytuacją w tym kraju. Okamura oskarżał już wcześniej Unię Europejską o przyczynienie się do powstania kryzysu na Ukrainie poprzez obalenie prezydenta Wiktora Janukowycza.

na podstawie: denik.cz