Chińska Republika Ludowa jest zainteresowana podniesieniem praktycznej współpracy z Polską na wyższy poziom. Przywódca Chin Xi Jinping po spotkaniu z polskim prezydentem Andrzejem Dudą wyraził między innymi chęć budowy huba transportowego w naszym kraju, aby stał się on kluczowym miejscem w łańcuchu dostaw między Państwem Środka a Europą.

W oświadczeniu zamieszczonym przez stronę chińską można przeczytać, że Duda odbył szczególną podróż do Pekinu, bo dotrzymał obietnicy sprzed pięciu lat i wziął udział w ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich. Według Chińczyków pokazał w ten sposób, iż „przyjaźń polsko-chińska może wytrzymać próbę w postaci zmian na arenie międzynarodowej”, a oba państwa „hołdują duchowi olimpijskiemu” i „dotrzymują wzajemnych zobowiązań”.

Xi podkreślił, że Chiny i Polska „powinny szanować i uwzględniać swoje podstawowe interesy wzmocnić komunikację w najważniejszych kwestiach międzynarodowych, wykorzystać potencjał swoich gospodarek, handlu, inwestycji, transportu, logistyki oraz zaawansowanych i nowych technologii, a także podnieść praktyczną współpracę na nowy poziom”.

Państwo Środka jest zwłaszcza gotowe, aby wziąć udział w budowie huba transportowego na terenie naszego kraju. W ten sposób Polska miałaby stać się kluczowym węzłem w łańcuchu dostaw w ramach „Nowego Jedwabnego Szlaku”. Inwestycja spowodowałaby więc wzrost znaczenia Polski w wymianie handlowej między Chinami a Europą.

Ponadto Państwo Środka chce kontynuować dotychczasową dziesięcioletnią współpracę z Polską w ramach formatu Europa Środkowa plus Chiny. Z tego powodu jest gotowe na dalsze zwiększenie importu polskich produktów rolno-spożywczych oraz innych towarów wysokiej jakości.

W naszym kraju miałoby też pojawić się więcej inwestycji ze strony chińskich firm. Xi w związku z tym wyraził przekonanie, że Polska „zapewni uczciwe, sprawiedliwe i niedyskryminacyjne środowisko biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw”.

Duda ze swojej strony podziękował głównie za dostawy z Chin w czasie pierwszej fali pandemii koronawirusa. Polski prezydent ze swojej strony również liczy na zwiększenie obrotów handlowych w polsko-chińskich relacjach gospodarczych i inwestycyjnych. Dodatkowo spodziewa się, że Polska stanie się dla Chin „bramą do Europy”.

Na podstawie: polsatnews.pl, globaltimes.cn.

fot. prezydent.pl.