Chińska państwowa gazeta „Global Times” opublikowała tekst poświęcony amerykańskiemu finansiście George’owi Sorosowi. Nazywa w nim kontrowersyjnego miliardera „globalnym terrorystą ekonomicznym”, mającym finansować antychińskie protesty w Hongkongu. Wcześniej Soros apelował do amerykańskich koncernów o wycofanie swoich inwestycji z Państwa Środka.

Tekst dotyczący amerykańsko-żydowskiego spekulanta ukazał się na łamach „Global Times”, a później został powielony przez wiele innych witryn związanych z państwowymi mediami w Chińskiej Republice Ludowej. Soros został w nim oskarżony o spiskowanie wspólnie z Jimmym Laiem, biznesmenem i wydawcą gazet z Hongkongu.

To właśnie oni mieli podburzać mieszkańców Hongkongu do głośnych antychińskich protestów, które miały miejsce w 2019 roku. Zdaniem chińskich mediów, Soros wraz ze swoją Open Society Foundation dawał pieniądze organizacji Human Rights Watch, aby szerzyła ona nieprawdziwe informacje na temat demonstracji w Hongkongu i koronawirusa w Państwie Środka.

Soros został oskarżony nie tylko o współdziałanie z Laiem, ale także o wzniecenie szeregu „kolorowych rewolucji” w Europie Wschodniej, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.

Sam miliarder niedawno ponownie naraził się Chińskiej Republice Ludowej. Oskarżył ją bowiem o nieprzejrzystą politykę ekonomiczną, wzywając firmy ze Stanów Zjednoczonych do nieinwestowania w tym kraju. „Tragicznym błędem” spekulant nazwał zwłaszcza zainwestowanie blisko miliarda dolarów w fundusze inwestycyjne BlackRock.

Na podstawie: presstv.ir, globaltimes.cn.