Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzech tureckich obywateli, którzy robili interesy w centrum handlowym w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej, cieszącej się zresztą coraz większym zainteresowaniem polskich służb. „Biznesmeni” z branży tekstylnej mieli przede wszystkim wystawiać fikcyjne faktury VAT, wyłudzając tym samym od Skarbu Państwa blisko trzydzieści milionów złotych.

W zatrzymaniu trzech osób tureckiego pochodzenia wzięli udział nie tylko funkcjonariusze CBA, lecz również przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej. W czasie akcji między innymi przeszukano mieszkania podejrzanych o oszustwa podatkowe, zabezpieczając także w ich biurach odpowiednią dokumentację. Warto podkreślić, że w lutym w tej sprawie zatrzymano prezesa i wiceprezesa dużej agencji pracy tymczasowej, a ogółem podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej jest już 38 osób.

Przestępstwa dokonywane przez tę grupę dotyczyły głównie fikcyjnego obrotu towarami tekstylnymi oraz wystawiania nierzetelnych faktur VAT. Osoby zatrzymane wczoraj miały wyłudzić zwrot podatku w wysokości 30 milionów złotych, natomiast na całym nielegalnym procederze zarobili oni blisko 160 milionów.

Podwarszawska Wólka Kosowska, w której mieści się azjatyckie centrum handlowe, znajduje się od pewnego czasu w sferze zainteresowania polskich służb. Na początku czerwca „Rzeczpospolita” poinformowała, że wietnamska mafia operująca w tej placówce wytransferowała z Polski blisko pięć miliardów złotych, natomiast na jej terenie kwitnie nielegalny handel towarami, czym zajmują się głównie wietnamskie gangi.

Na podstawie: money.pl, polsatnews.pl.

Zobacz również:

– Wietnamska mafia wytransferowała pięć miliardów złotych