Ukraiński rząd zdecydował o rozpoczęciu prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych na największą skalę od ponad dziesięciu lat. Tym samym wystawiono na sprzedaż blisko dwadzieścia dwie dotychczas publiczne spółki, wśród których dominują firmy z sektorów energetycznego, elektrociepłowniczego, a także przetwórstwa spożywczego. W tym miesiącu sprywatyzowane mają zostać najmniejsze przedsiębiorstwa.

W tym roku ukraińska rada ministrów zdecydowała się na publikację rozporządzenia o dużej prywatyzacji mienia państwowego. Na liście firm, które mają trafić pod młotek, znalazły się dwadzieścia trzy przedsiębiorstwa, ale ostatecznie Fundusz Mienia Państwowego opublikował dokument zawierający jedno przedsiębiorstwo mniej. Tym samym na Ukrainie odbędzie się największa wyprzedaż majątku narodowego od ponad dziesięciu lat.

Wśród przedsiębiorstw wystawionych na sprzedaż najwięcej z nich należy do szeroko pojętej branży energetycznej. Do kupienia będzie więc pięć firm energetycznych oraz cztery elektrociepłownie, a także podmioty zajmujące się branżą górniczą, chemiczną, folii aluminiowej, czy też przetwórstwem spożywczym. Jak poinformował premier Włodymyr Hrojsman, już w tym miesiącu mają zostać sprzedane najmniejsze przedsiębiorstwa.

Na podstawie: korrespondent.net.