WJCDo gospodarczego bojkotu Polski wezwał w specjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie Światowego Kongresu Żydów (WJC) nowojorski prawnik Menachem Z Rosensaft, założyciel i szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Dzieci Ofiar Holocaustu.

„Społeczność żydowska powinna powstrzymać się od wpompowywania pieniędzy w polską turystykę i inne dziedziny gospodarki” – pisze Rosensaft.

To reakcja na wstrzymanie przez Polskę prac nad ustawami dotyczącymi zwrotu żydowskich majątków lub rekompensat za ich utracenie. Majątki żydowskie, zawłaszczone podczas wojny przez nazistów, a po wojnie znacjonalizowane są jednym z tematów od lat przewijających się w relacjach polsko-żydowskich. Po stronie żydowskiej często opowiadała się nawet administracja amerykańska, próbując wywierać presję na Polskę.

Rosensaft podpiera swój apel o bojkot Polski tezami… Jana Tomasza Grossa i wytyka Polakom rzekome pogromy Żydów, oraz ciągłe korzystanie z majątków odebranych Żydom, które w swej radosnej twórczości spopularyzował Gross.