Popularna w naszym kraju sieć bankomatów i wpłatomatów Euronet zdecydowała się wprowadzić ukraińską wersję językową swoich usług, aby tym samym wyjść naprzeciwko oczekiwaniom rosnącej liczny przebywających w Polsce ukraińskich imigrantów. Media zauważają, że na podobny krok decyduje się coraz więcej instytucji działających w szeroko pojętej branży finansowej.

Ukraińska wersja językowa pojawiła się więc na początku marca w blisko 7,6 tys. bankomatach i wpłatomatach, spośród wszystkich 22,8 tys. funkcjonujących na całym polskim rynku bankowym. Operator tego typu urządzeń nie kryje, że rozwiązanie te jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania Ukraińców pracujących w Polsce, dlatego ich język znalazł się w nich obok języków polskiego, angielskiego i niemieckiego.

Według ukraińskojęzycznego portalu Polskiego Radia podobne zabiegi nie są niczym nowym, ponieważ coraz więcej przedsiębiorstw działających w branży finansowej kieruje swoją ofertę do Ukraińców, których jest już w Polsce ponad `1,3 miliona. Dotyczy to także innych branż, ponieważ kolejne miasta wprowadzają ukraińskojęzyczne wersje biletomatów transportu miejskiego czy nawet seansów kinowych.

Na podstawie: spidersweb, polskieradio.pl.