bahrain-riotsBahrańska policja zaatakowała demonstracje szyitów, którzy protestowali przeciwko wykonanej na początku roku egzekucji na szyickim duchownym Nimrze al-Nimrze. Monarchia Bahrajnu aktywnie współpracuje z Arabią Saudyjską, która wykonała ten wyrok śmierci.

Manifestacje przeciwko polityce Arabii Saudyjskiej i wspierającej ją bahrańskiej monarchii odbyły się w kilku miastach. W piątek policjanci przy użyciu gazu łzawiącego rozproszyli demonstrację na wyspie Sitra, natomiast dzień później władze w tym samym miejscu postąpiły podobnie. Manifestanci krytykowali bowiem egzekucję szejka Nimra al-Nimra, który 2 stycznia został zabity przez władze Arabii Saudyjskiej.

Bahrajn blisko współpracuje z reżimem Arabii Saudyjskiej, zachowując również bardzo dobre relacje z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. Większość muzułmanów w Bahrajnie stanowią szyici, jednak władza sprawowana jest przez sunnitów, co od tzw. „Arabskiej Wiosny” w 2011 r. wywołuje uliczne demonstracje, brutalnie tłumione przez władze.

Na podstawie: presstv.ir.