Senat Stanów Zjednoczonych przyjął uchwałę wzywającą prezydenta Donalda Trumpa do zakończenia wsparcia wojskowego, jakie przekazuje on Arabii Saudyjskiej w ramach prowadzonej przez nią wojny w Jemenie. Parlamentarzyści uważają, że dzięki temu można zakończyć cierpienia jemeńskiej ludności spowodowane niszczeniem tego kraju przez Saudyjczyków i ich regionalnych sojuszników.

Uchwałę w tej sprawie poparło 54 senatorów, zaś przeciwko niej zagłosowało 46. Dokument wzywa więc Trumpa do zaprzestania wspierania Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ponieważ z powodu ich działań w Jemenie masowo giną cywile, rozprzestrzeniają się groźne choroby, natomiast ogromna część jemeńskiej populacji głoduje. Teraz uchwała trafi do Izby Reprezentantów.

Jej zwolennicy twierdzą, że Ameryka może dzięki temu zrobić bardzo ważny krok, aby załagodzić cierpienie obywateli jednego z najbiedniejszych państw na świecie. Ponadto, jak przypomniał demokratyczny senator Chris Murphy, choćby takie choroby jak rozprzestrzeniająca się cholera są wynikiem zbombardowania przez Saudyjczyków urządzeń do uzdatniania wody. Ogółem szacuje się, że w wojnie zginęło już 60 tys. cywilów, a 85 tys. dzieci umarło z głodu.

Administracja Trumpa grozi jednak zawetowaniem uchwały. Ma ona bowiem ograniczać prowadzenie przez Stany Zjednoczonej polityki zagranicznej zgodnej z ich interesami, a do takich należy wspieranie Arabii Saudyjskiej w jej regionalnym konflikcie z Iranem. Jednocześnie Biały Dom ma popierać dyplomatyczne rozwiązanie jemeńskiego konfliktu.

Na podstawie: aljazeera.com, presstv.com, nytimes.com.