RPA: „Biali terroryści” knują przeciw państwu. Brunon Kwiecień w wersji afrykańskiej?
Południowoafrykańskie media donoszą o skazaniu na podwójne dożywocie oraz dodatkowe 21 lat więzienia białego „spiskowca i terrorysty”, który rzekomo planował zakrojone na szeroką skalę ataki terrorystyczne mające na celu obalenie rządu oraz uśmiercenie dużej liczby czarnych mieszkańców RPA z pomocą broni biologicznej. Jak podają lokalne media oraz, wcześniej, Associated Press 63-letni pastor Harry Johannes Knoesen, który przewodzić miał enigmatycznej organizacji o nazwie Narodowy Chrześcijański Ruch Oporu, poszukiwał informacji na temat broni biologicznej, możliwości zatrucia wody oraz rekrutowania ludzi chętnych do (...) Czytaj dalej...
„Nie ma i nie będzie” – Magdalena Okraska
Skoro już nie tylko „nie ma”, ale także „nie będzie”, to czemu zawiadujące środowiskiem „Nowego Obywatela” małżeństwo Okrasków tak bardzo zachwala rządy Prawa i Sprawiedliwości? Ta dosyć złośliwa refleksja nasuwa się po lekturze książki, która wnosi tak naprawdę niewiele do rozszerzającej się oferty publikacji dotyczących upadku małych i średnich polskich miast.
W ostatnich latach na rynku okazało się sporo reportaży poświęconych tak zwanej prowincji. Część jest niezwykle udana, jak choćby recenzowana niedawno na naszych łamach „Znikająca Polska” Piotra Witwickiego, natomiast (...) Czytaj dalej...
Ukraińcy nie mają przyszłości w Szwecji, bo nie znają języka
Szwedzka telewizja publiczna wyemitowała materiał dotyczący przebywających w tym kraju uchodźców z Ukrainy. Z nagrania wynika, że Ukraińcy coraz częściej opuszczają Szwecję, bo nie widzą w niej swojej przyszłości nawet mimo posiadanych kwalifikacji. Największym problemem okazuje się być bowiem nieznajomość języka szwedzkiego.
Główną bohaterką reportażu stacji SVT jest Natalia Wołkowa, 62-letnia obywatelka Ukrainy przebywająca obecnie w mieście Eskilstuna. Podkreśla ona, że od razu po przyjeździe do Szwecji otrzymała informację od Szwedzkiej Agencji Imigracyjnej. Urząd oczekiwał więc od uchodźców, iż będą (...) Czytaj dalej...
Prezydent Przemyśla przyznaje, że Ukraińcy drenują system socjalny
Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun zamieścił w mediach społecznościowych post na temat pomocy socjalnej dla Ukraińców. Przyznał w nim, że do jego miasta codziennie przyjeżdżają zorganizowane transporty kobiet z dziećmi z Ukrainy, które po złożeniu wniosków o świadczenia socjalne powracają do swojego kraju.
Przemyśl leżąc przy granicy Polski z Ukrainą stał się, używając słów samorządowca, „pierwszym punktem pomocy” dla Ukraińców uciekających ze swojej ojczyzny przed rosyjską inwazją. Miasto od lutego prowadzi między innymi Centrum Pomocy Humanitarnej, wciąż obsługujące osoby przyjeżdżające do (...) Czytaj dalej...
Francja będzie zajmować się aborcją i prawami człowieka we Włoszech
Jeszcze przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech lewicowo-liberalny establishment nie ukrywał zaniepokojenia sondażowymi prognozami. Teraz francuska premier Élisabeth Borne stwierdziła wprost, że jej kraj będzie przyglądał się kwestii praw człowieka i dostępu do aborcji u swojego sąsiada.
Pierwsza sygnał do ataku na Włochy dała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen pod koniec ubiegłego tygodnia udzieliła wywiadu, w którym zapowiadała baczne przyjrzenie się wynikom tamtejszych wyborów parlamentarnych. Nie wykluczyła przy tym możliwości zastosowania wobec Włoch tych samych mechanizmów, co wobec (...) Czytaj dalej...
Szef Sztabu Generalnego Izraela przebywał w Polsce
Szef Sztabu Generalnego Izraelskich Sił Obronnych, gen. broni Aviv Kohavi, przez kilka dni przebywał z wizytą w naszym kraju. Najważniejszy izraelski wojskowy został zaproszony do Polski przez gen. Romualda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Obie strony nie ujawniły jednak szczegółów dotyczących prowadzonych przez siebie rozmów.
Portal Defence24.pl przypomina, że w ubiegłym tygodniu z wizytą w Izraelu przebywał Andrzejczak. Polski wojskowy spotkał się wówczas z izraelskim prezydentem Jicchakiem Herzogiem i ministrem obrony Benym Gancem. Ponadto Andrzejczak uczestniczył w organizowanym przez (...) Czytaj dalej...
Zełenski zszokowany brakiem dostaw z Izraela
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest zszokowany brakiem dostaw sprzętu wojskowego ze strony Izraela. Siły Zbrojne Ukrainy liczyły bowiem na pomoc w postaci systemów antyrakietowych, czyli osławionej „Żelaznej Kopuły” chroniącej Izrael przed ostrzałem z terytoriów Autonomii Palestyńskiej.
W rozmowie z francuską telewizją TV5 Monde, Zełenski narzekał na postawę państwa syjonistycznego. Stwierdził między innymi, że jest zszokowany i „nie rozumie, co stało się z Izraelem”, który ostatecznie odmówił dostarczenia Ukrainie swoich systemów antyrakietowych.
– Izrael niczego nam nie zapewnił. Nic. (...) Czytaj dalej...
W Iranie odbyły się prorządowe demonstracje
Od poniedziałku w Iranie trwają protesty opozycji i tamtejszych feministek. W kontrze do nich w całym kraju zorganizowano manifestacje wsparcia dla tamtejszych władz. Krytycy ostatnich antyrządowych wystąpień uważają, że są one inspirowane przez zagranicę oraz godzą w dotychczasowe osiągnięcia rewolucji z 1979 roku.
Sobota była szóstym dniem zamieszek odbywających się w miastach całego Iranu. Pretekstem do ich wywołania okazała się być śmierć 22-letniej Mahsa Amini, która według przeciwników władz w Teheranie miała być następstwem interwencji ze strony irańskiej policji. Kobieta (...) Czytaj dalej...
Holandia utworzy fundusz odszkodowań za niewolnictwo
W przyszłym roku rząd Holandii uruchomi specjalny fundusz wypłacający pieniądze w ramach odszkodowań za niewolnictwo. Przez wiele lat liberalny premier Mark Rutte nie chciał oficjalnie przeprosić za czasy kolonialne, ale miał zmienić zdanie pod wpływem podróży do Surinamu i działalności ruchu „Black Lives Matter”.
Krajowy fundusz odszkodowań zacznie swoją działalność w 2023 roku, bo właśnie wtedy przypada 150. rocznica zniesienia niewolnictwa przez Holandię. Ogółem tamtejszy rząd przekaże blisko 200 mln euro na reparacje, a dodatkowo przeprosi za swoją kolonialną działalność.
(...) Czytaj dalej...Amerykańskie korporacje będą inwestować w Kazachstanie
Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew przyjął delegację kilkudziesięciu korporacji ze Stanów Zjednoczonych. Zainteresowane dużymi inwestycjami w tym kraju są między innymi koncerny paliwowe i energetyczne, a także Microsoft, Netflix , Goldman Sachs czy znany w ostatnim czasie głównie z produkcji szczepionek Pfizer.
Tokajew uczestniczył w dorocznym szczycie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Przy tej okazji spotkał się z przedstawicielami globalnych elit finansowych oraz przedstawicielami największych na świecie korporacji.
Podczas spotkania z amerykańskimi finansistami kazachstański prezydent mówił głównie o (...) Czytaj dalej...
Belgijski rząd zrywa współpracę z główną organizacją muzułmanów
Rząd Belgii nie będzie już prowadził rozmów z największą organizacją zrzeszającą tamtejszych muzułmanów. Egzekutywa Muzułmanów Belgii mimo wcześniejszych wezwań nie zdecydowała się bowiem na zmianę swojej struktury. Decyzje wewnątrz instytucji są więc wciąż podejmowane przez kilka osób, a poza tym toleruje także najbardziej konserwatywne nurty islamu.
Islam został oficjalnie uznany prawnie w 1974 roku, natomiast od 1999 roku głównym reprezentantem jego wyznawców była Egzekutywa Muzułmanów Belgii. Władze kraju będą musiały jednak znaleźć nowego partnera do rozmów, bo zdecydowały się one (...) Czytaj dalej...
W Charkowie uczczono „osoby LGBTQI+” zabite przez Rosjan
Od soboty w Charkowie trwa „tydzień równości” zorganizowany przez ukraińskie środowiska mniejszości seksualnych. Dzisiaj w jego ramach odbyły się uroczystości upamiętniające „osoby LGBTQI+”, które miały zginąć z rąk rosyjskiego wojska. Na Pomniku Obrońców Ukrainy pojawiły się przy tej okazji tęczowe flagi.
Organizacja „KharkivPride” kilkanaście dni temu zapowiedziała, że już czwarty rok z rzędu zorganizuje obchody „tygodnia równości”, zwieńczone marszem mniejszości seksualnych. W ten sposób chciała nie tylko promować postulaty legalizacji związków osób tej samej płci, lecz również zwrócić uwagę na (...) Czytaj dalej...