Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew przyjął delegację kilkudziesięciu korporacji ze Stanów Zjednoczonych. Zainteresowane dużymi inwestycjami w tym kraju są między innymi koncerny paliwowe i energetyczne, a także Microsoft, Netflix , Goldman Sachs czy znany w ostatnim czasie głównie z produkcji szczepionek Pfizer.

Tokajew uczestniczył w dorocznym szczycie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Przy tej okazji spotkał się z przedstawicielami globalnych elit finansowych oraz przedstawicielami największych na świecie korporacji.

Podczas spotkania z amerykańskimi finansistami kazachstański prezydent mówił głównie o reformach politycznych i gospodarczych, które mają są obecnie zakrojone na szeroką skalę. Przewidują one przede wszystkim otwarcie rynku Kazachstanu na zagranicznych inwestorów,, w tym głównie na firmy ze Stanów Zjednoczonych.

Rozmówcami Tokajewa byli także przedstawiciele amerykańskich korporacji działających w innych branżach. Jednym z poruszanych z nimi tematów była budowa pełnoprawnego hubu technologicznego w Kazachstanie, a także szkolenie kazachstańskich urzędników przez amerykańskie koncerny.

Zainteresowane inwestowaniem w Kazachstanie są czołowe korporacje z USA. Z Tokajewem spotkali się więc między innymi przedstawiciele Netflixa, Microsoftu, Amazona, MasterCard, banku Goldman Sachs czy producenta szczepionek Pfizer.

Na podstawie: nur.kz.