Szef Sztabu Generalnego Izraelskich Sił Obronnych, gen. broni Aviv Kohavi, przez kilka dni przebywał z wizytą w naszym kraju. Najważniejszy izraelski wojskowy został zaproszony do Polski przez gen. Romualda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Obie strony nie ujawniły jednak szczegółów dotyczących prowadzonych przez siebie rozmów.

Portal Defence24.pl przypomina, że w ubiegłym tygodniu z wizytą w Izraelu przebywał Andrzejczak. Polski wojskowy spotkał się wówczas z izraelskim prezydentem Jicchakiem Herzogiem i ministrem obrony Benym Gancem. Ponadto Andrzejczak uczestniczył w organizowanym przez syjonistyczną armię Międzynarodowym Tygodniu Innowacji Operacyjnych.

Wspomniane wydarzenie miało na celu pogłębienie współpracy Izraela z jego uczestnikami. Przy tej okazji Andrzejczak miał zresztą stwierdzić, że nowa sytuacja międzynarodowa wymusza szybsze przemiany technologiczne i modernizacyjne współczesnych armii.

Kilka dni później do Polski zawitał szef Sztabu Generalnego Izraelskich Sił Obronnych (IDF). Kohavi według relacji izraelskich mediów miał między innymi odwiedzić były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, gdzie zlokalizował nazwiska swoich krewnych zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Z relacji zamieszczonej na stronie Wojska Polskiego wynika, że Andrzejczak i Kohavi „dyskutowali na temat ewolucji współczesnych konfliktów zbrojnych, zastosowania nowoczesnych technologii w działaniach taktycznych, operacyjnych i strategicznych oraz kierunków rozwoju wymiany doświadczeń militarnych obu państw”. Nie podano jednak szczegółów.

Na podstawie: israelnationalnews.com, wojsko-polskie.pl, defence24.pl.