Europejskie Stowarzyszenie Żydowskie przesłało węgierskiemu premierowi Viktorowi Orbánowi życzenia z okazji kolejnego zwycięstwa w węgierskich wyborach parlamentarnych, nazywając go jednym z najważniejszych obrońców Izraela w świecie. Jedna z najważniejszych żydowskich organizacji lobbystycznych podkreśliła przy tym, że lider Fideszu może liczyć na jej wsparcie także w przyszłości, o ile będzie on respektował prawa Żydów na Węgrzech.

Rabin Menachem Margolin, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydowskiego (EJA), w liście gratulacyjnym skierowanym do Orbána zauważył, iż węgierski premier należy do „najpoważniejszych obrońców Izraela na świecie”, dlatego też wsparł uznanie Jerozolimy za izraelską stolicę, tym samym przeciwstawiając się „powszechnym w Unii Europejskiej prądom” niechętnym polityce prowadzonej przez państwo syjonistyczne.

Szef organizacji podkreślił, że więź łącząca europejskich Żydów i państwo Izrael jest nierozerwalna, stąd też poparcie lidera Fideszu dla państwa żydowskiego znaczy bardzo wiele dla żydowskiej społeczności. Jednocześnie stowarzyszenie zapowiedziało dalsze wsparcie dla Orbána, jeśli ten będzie nadal wspierał Izrael oraz bronił i przestrzegał praw Żydów mieszkających na Węgrzech, przypominając o składanych w poprzedniej kadencji obietnicach węgierskiego premiera.

„Europa stoi na rozdrożu. Tak długo, jak będzie Pan pokazywał właściwą drogę, jeśli chodzi o obronę i przestrzeganie praw żydowskich, a także o wspieranie państwa Izrael, będzie Pan nadal cieszył się naszym wsparciem „- czytamy w zakończeniu listu.

EJA jest organizacją lobbingową, założoną w 2014 roku i skupiającą stowarzyszenia reprezentujące interesy żydowskiej społeczności ze wszystkich części Europy. Głównym celem stowarzyszenia jest przy tym wzmocnienie żydowskiej tożsamości w Europie, obrona interesów tej społeczności, a także dbanie o wizerunek Izraela na naszym kontynencie.

Na podstawie: ejassociation.eu, dailynewshungary.com.