Prezydent Andrzej Duda i medialni klakierzy „dobrej zmiany” starają się wmówić, że podczas wczorajszego wystąpienia izraelskiego prezydenta Re’uwena Riwlina w Oświęcimiu nie padły słowa o współudziale Polaków w Holokauście, o czym szeroko rozpisują się tamtejsze gazety. Z informacji dostępnych na stronie izraelskiego resortu spraw zagranicznych wynika jednak, iż Riwlin wyraźnie mówił o „polskiej ziemi umożliwiającej egzekucję w imię przerażającej ideologii Hitlera”, a także o „fali antysemityzmu spowodowanej nowym prawem”.

Duda zaprzeczył na Twitterze, aby podobne słowa padły z ust jego izraelskiego odpowiednika, tym samym krytykując cytaty przytoczone przez czołowe izraelskie media. Okazuje się jednak, że informacje o skandalicznym wystąpieniu Riwlina nie są jedynie medialnym kłamstwem, ale pojawiły się chociażby na stronie izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych, które zamieściło oficjalny komunikat rzecznika syjonistycznej głowy państwa. Ze słów Riwlina wynika więc jednoznacznie, że obciąża on Polaków za Holokaust, stawiając ich w jednym szeregu choćby z Niemcami.

Izraelski prezydent przede wszystkim żądał wczoraj, aby „ze względu na szczególne związki żydowskie z Polską ” nasz kraj „nadal angażował się w kompleksowe i nieograniczone badania nad wydarzeniami z okresu Holokaustu”. Riwlin stwierdził, że Izraelczycy doceniają zaangażowanie osób, które w trakcie II wojny światowej decydowały się ratować Żydów, ale jednocześnie zwrócił uwagę na „inne zjawiska, ludzi, którzy mordowali i dziedziczyli majątki”.

Zdaniem Riwlina Holokaust był wynikiem nazistowskiej ideologii, która „rozkwitła na polskiej ziemi”, zaś choć Niemcy ponoszą za nią główną odpowiedzialność „mieli też pomocników”, a mieli nimi być także Polacy, których wymienił on w jednym rzędzie z Francuzami, Holendrami, Belgami, Litwinami i Ukraińcami. Izraelski prezydent powiedział też wprost o wielu ludziach w Europie Zachodniej i Europie Wschodniej, którzy „ukradli żydowskie mienie, przejęli kontrolę nad żydowskimi domami, wydało swoich żydowskich sąsiadów i ich zamordowało”.

Głowa państwa żydowskiego na zakończenie swojego wystąpienia, zgodnie z komunikatem izraelskiego MSZ, powiedziała również o „polskiej ziemi umożliwiającej egzekucję w imię przerażającej ideologii Hitlera”, a także o fali „antysemityzmu” spowodowanej nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Riwlin dodał, iż było wielu Polaków walczących z nazistowskim reżimem, ale nie można zaprzeczyć, iż „Polska i Polacy mieli udział w eksterminacji”.

Na podstawie: mfa.gov.il.

Zobacz również: