zary-minII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żarach (03.03.2013r.) zorganizowało Narodowe Odrodzenie Polski we współpracy z kibicami lokalnego klubu Promień Żary. W manifestacji udział wzięło blisko 200 osób, w tym delegacje niezależnych nacjonalistów, zielonogórskich kibiców Lechii i Falubazu, Falangi, czy działaczy „Solidarności”. Manifestacja rozpoczęła się chwilę po godzinie 18 od krótkiego przemówienia jednego z organizatorów, po czym w świetle pochodni zgromadzeni ruszyli głównymi ulicami miasta.

W trakcie pochodu wznoszono hasła antykomunistyczne, sławiące NSZ, oraz te odnoszące się do dzisiejszej „władzy”. W pewnym momencie manifestacja zdecydowanie zwalnia przy pomniku z minionej epoki, na którym polski orzeł pozbawiony jest korony, wyrażając swoje niezadowolenie intonując: „Tu jest godło-gdzie korona?”. Następnie kolumna ruszyła w dalszą drogę w stronę rynku, gdzie pod Urzędem Miasta głos zabrał kolejny z organizatorów.

Po rozwiązaniu manifestacji spontanicznie zostaje odśpiewany Hymn Narodowy, a starsze osoby, które nie były w stanie przejść z nami całej trasy, szczerze dziękują przypadkowo napotkanym osobom za uczestniczenie w marszu. Część osób przemieszcza się do jednego z lokali w celu dalszej integracji, natomiast reszta rozchodzi się do domów bez jakichkolwiek prowokacji.

Wieczór poprzedzający marsz, grupa osób bojkotująca higienę, w tym mydło „FA” postanowiła ujawnić się w Żarach rozklejając plakaty o tematyce antypatriotycznej i bojkotującej marsz. Po namierzeniu ów osobników, został rozpoczęty sezon w biegach przełajowych, niestety okazali się lepsi pokazując jedynie numery swoich butów. W dzień marszu nie postanowili się ujawniać.

tekst: BSSHG
zdjęcia: Kieuba

dsc0489ym

dsc0500qd

dsc0512z

dsc0527dr

dsc0586te