mbalaFrancuski komik Dieudonne M’bala M’bala został aresztowany przez policję pod zarzutem „pochwały terroryzmu”. Sprawa dotyczy jego wpisów na Facebooku odnośnie zamachów w Paryżu.

W poniedziałek wszczęto śledztwo w sprawie wpisu komika na portalu społecznościowym, gdzie napisał „Czuję się Charlie Coulibaly”. Nawiązał tym samym do hasła „Jestem Charlie”, pod którym odbywają się protesty przeciwko terroryzmowi. Hasło to propagują wszystkie media głównego nurtu i najważniejsi politycy, solidaryzując się z ofiarami zamachu na redakcję skandalizującego magazynu Charlie Hebdo.

Dieudonne znany jest ze swojej postawy antysyjonistycznej, niejednokrotnie krytykował rasistowską, jego zdaniem, ideologię syjonizmu oraz poczynania reżimu izraelskiego, czym naraził się francuskiemu establishmentowi. Jego sprawa świetnie kontrastuje z mającymi obecnie miejsce wiecami „w obronie wolności słowa”, której jemu odmówiono. Po jego występach i wypowiedziach, w których krytykował środowiska żydowskie popierające zbrodnicze działania Izraela względem Palestyńczyków oraz sam reżim izraelski, zakazano jego występów w kilku francuskich miastach.

Przeciwko komikowi zasądzono także wyroki dotyczące tzw. „mowy nienawiści” oraz propagowania „rasizmu” i „antysemityzmu”. W mediach głównego nurtu obowiązuje nakaz równania antysyjonizmu z tzw. „antysemityzmem”. Dieudonne jest także propagatorem gestu zwanego „quenelle”, który ma oznaczać sprzeciw wobec syjonizmu i prosyjonistycznego establishmentu. Gest ten został natychmiast okrzyknięty „antysemickim”, a za jego używanie kary spotkały wielu ludzi, m.in. znanych piłkarzy.

Dieudonne nie był także lubiany przez „kolegów po fachu” z redakcji Charlie Hebdo, którzy kilkukrotnie umieszczali na swoich okładkach karykatury komika, często wplatając w nie homoseksualne fantazje twórców. Niechęć do Dieudonna ze strony „satyryków” Charlie Hebdo tłumaczyć można linią światopoglądową pisma, które, choć drwiło także z tradycyjnego judaizmu, nie pokusiło się o krytykę ideologii syjonistycznej.

Warto pamiętać także, że Dieudonne od dłuższego czasu sympatyzuje z Frontem Narodowym, do którego delegalizacji (w imię wolności słowa?) wzywali redaktorzy Charlie Hebdo,organizując kampanię zbierania podpisów pod petycją o zakazie działalności FN.

na podstawie: PAP, thelocal.fr

Zobacz również:
– Kim jest francuski komik Dieudonne?
– Rzecz o „Charlie Hebdo”, czyli na marginesie zamachu we Francji