1 kwietnia 2012 – Pomoc wzajemna zamiast podwyżek
Pod hasłem „darmowy makaron zamiast drożyzny” CasaPound przeprowadziło akcję rozdawania pokarmu ubogim rodzinom. „To symboliczny gest, forma protestu przeciw sytuacji wytworzonej przez bankierów i polityków. Koszty utrzymania rosną w sposób niekontrolowany, a sytuacja wielu ludzi pogarsza się. Choć protest nie zmieni niekorzystnej sytuacji, może im choć trochę pomóc. Dzieje się to ze względu na brak odpowiedniej polityki społecznej, która byłaby w stanie udzielić wsparcia ludziom znajdującym się w trudnym położeniu. Będziemy nadal kontynuować dystrybucję pieczywa i makaronu” – skomentował działacz CasaPound.
Inicjatywa spotkała się pozytywną reakcją emerytów i osób starszych szczególnie dotkniętych kryzysem, skutkującym wzrostem cen podstawowych produktów, takich jak makaron, owoce, chleb, warzywa. Akcja odbyła się w kilku miastach Włoch.
5 kwietnia 2012 – Przeciwko zmianom Kodeksu Pracy
W ostatnim czasie politycy partii rządzącej ogłosili plany zmian w Kodeksie Pracy, zakładających ułatwienie przeprowadzania zwolnień, minimalizację praw pracowniczych i maksymalizację wyzysku. W związku z tym członkowie związanego z CasaPound związku zawodowego Blocco Lavoratori Unitario (Zjednoczony Blok Pracowniczy – BLU) przeprowadzili akcje przeciwko zmianom w Artykule 18 Kodeksu Pracy (dotyczącym praw pracowniczych). W nocy z 4 na 5 kwietnia w czterdziestu miastach Włoch pojawiły się banery z hasłami przeciwko reformie Kodeksu Pracy. Aktywiści CasaPound rozdawali również ulotki pod zakładami pracy i ośrodkami handlu.
20 kwietnia 2012 – Wsparcie dla Kosowskich Serbów
18 wolontariuszy związanej z CasaPound fundacji charytatywnej Solidarité Identités (Solidarność i Tożsamość) wzięło udział w misji humanitarnej na rzecz mniejszości serbskiej w Kosowie. Była to pierwsza w tym roku (lecz czwarta w ogóle) misja CasaPound w tym kraju. Podobne wyjazdy miały miejsce w kwietniu, sierpniu i grudniu zeszłego roku. Jak zwykle wolontariusze przekazali potrzebującym środki medyczne, przybory szkolne i zabawki. W związku z przerwami w dostawach prądu do serbskich osiedli, działacze planują również budowę dwóch generatorów elektrycznych (dla szpitala i szkoły), by zapewnić Serbom samowystarczalność w stosunku do albańskich elektrowni. W ramach włosko-serbskiej integracji zorganizowano również turniej koszykówki dla młodzieży.
22 kwietnia 2012 – Maraton przeciw podatkom
Rząd Mario Montiego przeprowadził w ostatnim roku reformę podatkową. Obciążyła ona kosztami kryzysu najbiedniejszych obywateli. Poborem podatków zajmuje się znienawidzona przez społeczeństwo spółka Equitalia od lat poddawana krytyce w związku z prowadzeniem lichwiarskich praktyk. CasaPound od dawna prowadzi kampanię informacyjną przeciwko podwyżkom podatków. W wielu miastach rozłożono stoiska i namioty gdzie przechodnie mogą podpisać się pod petycją domagającą się anulowania reform. Pod koniec kwietnia działacze CasaPound postanowili zaprotestować przeciwko podwyżkom podatków w bardziej nietypowy sposób – biorąc udział w maratonie biegowym. Ubrana w jednakowe białe koszulki z hasłami wymierzonymi w spółkę Equitalia grupa działaczy CP przyciągnęła uwagę kamer telewizyjnych, fotografów, widzów i uczestników maratonu. Oprócz udziału w maratonie aktywiści CasaPound udzielili wywiadów i rozdali ulotki.
28 kwietnia 2012 – Wolność dla Zippo
Ponad dwustu działaczy CasaPound wzięło udział w pikiecie poparcia dla aktywisty CP Alberto „Zippo” Palladino oskarżonego o atak na członka lewicowej „Partii Demokratycznej”. Zgromadzeni pod transparentem „Nawet tysiąc kłamstw nie zniszczy naszego brata. Wolność dla Zippo!” uczestnicy demonstracji domagali się zakończenia prześladowania młodego studenta, uczestnika licznych misji humanitarnych w Birmie. Odczytano oświadczenie stwierdzające bezpodstawność aresztowania Alberto, który został zatrzymany wyłącznie dzięki zeznaniom jednego człowieka, bez przedstawienia jakichkolwiek materialnych dowodów. Mówcy określili proces Zippo jako prześladowanie polityczne.
19 maja 2012 – Pikieta przeciw masowym zwolnieniom
W Padwie aktywiści CasaPound oraz pracownicy zrzeszeni w związku zawodowym Blocco Lavoratori Unitario zorganizowali pikietę pod zakładem państwowej firmy Safilo. Zarząd firmy ogłosił plan masowych zwolnień, które miałyby objąć nawet pięciuset pracowników z powodu trudnej sytuacji przedsiębiorstwa. Uczestnicy pikiety domagali się całkowitego powstrzymania zwolnień. Retorycznie pytano dlaczego kosztami strat finansowych obciążani są zwykli pracownicy zamiast dyrektorów.
24 maja 2012 – Pomoc ofiarom trzęsienia ziemi
Pod koniec maja północ Włoch nawiedziły tragiczne w skutkach trzęsienia ziemi. Działacze CasaPound jako jedni z pierwszych byli obecni na miejscu klęski żywiołowej. Aktywiści z CP i wolontariusze związanego z nim stowarzyszenia humanitarnego „Salamandra” zjechali z całego kraju niosąc pomoc poszkodowanym. W miastach Finale Emilia, San Felice i Bondeno wolontariusze rozdawali środki medyczne i żywność. W prowincjach Ferrara i Modena wolontariusze rozbili miasteczka namiotowe gdzie tymczasowe miejsce noclegu znaleźli ludzie pozbawieni dachu nad głową. Aktywiści CasaPound wspólnie z grupami obrony cywilnej dokonali również ewakuacji zagrożonego zawaleniem szpitala. Przebywający w nim pacjenci chorzy na Alzheimera i osoby niepełnosprawne zostały przetransportowane w bezpieczne miejsce. Wolontariusze zapewnili im także opiekę i pomoc medyczną. „Mimo trudnej sytuacji, jesteśmy zadowoleni widząc tyle ludzkiej solidarności. Pomaga praktycznie każdy. Każdy chce pomóc. Mamy nadzieję, że uda się zapanować nad sytuacją i ludzie jak najszybciej wrócą do swoich domów” – skomentował członek stowarzyszenia „Salamandra” w wywiadzie dla Radia Bandiera Nera (http://radiobandieranera.org).
Nagranie przedstawiające akcję niesienia pomocy ofiarom trzęsienia ziemi:
na podstawie: http://revolta114.blogspot.com/2012/06/kratce-z-italie.html
NazRev