Dwie największe partie lewicowej opozycji wobec rządów węgierskiej centroprawicy, zdecydowały o wspólnym starcie w kwietniowych wyborach parlamentarnych. Liderzy Węgierskiej Partii Socjalistycznej i Razem 2014 chcą wykorzystać spadającą popularność Viktora Orbana.
W środę decyzję o wspólnym starcie ogłosili liderzy obu ugrupowań, a także stowarzyszonej z Razem 2014 (Együtt 2014), liberalno-ekologicznej partii Dialog dla Węgier (Párbeszéd Magyarországért). Kandydatem lewicowych partii na szefa rządu ma być lider socjalistów Attila Mesterházy, jeśli oczywiście zostanie zaakceptowany przez kongres Węgierskiej Partii Socjalistycznej (Magyar Szocialista Párt).
Rozmowy pomiędzy MSZP i Együtt 2014 trwały wiele miesięcy, zaś największą przeszkodą w porozumieniu były osobiste animozje i ambicje liderów podzielonej, lewicowo-liberalnej opozycji. Negocjacje na węgierskiej lewicy jeszcze się nie skończyły, choć Mesterházy zapowiedział, że zakończą się one już w przyszłym tygodniu. Chodzi o rozmowy z Koalicją Demokratyczną (Demokratikus Koalíció), utworzoną w 2011 roku przez niesławnego, byłego premiera Ferenca Gyurcsány’ego. Wiadomo natomiast, że zjednoczoną listą lewicy nie jest zainteresowana partia Polityka Może Być Inna (Lehet Más a Politika), która dostała się do parlamentu w 2010 roku, krytykując pozostałych uczestników węgierskiej sceny politycznej.
Zarówno centroprawicowy Fidesz, jak i nacjonalistyczny Jobbik twierdzą, że odnowiło się „porozumienie kłamców”, zaś wszyscy liderzy węgierskiej lewicy odpowiadają za katastrofalną sytuację kraju, bowiem rządzili już w latach 2002-2010. Choć Fidesz i Viktor Orban dalej cieszą się największą popularnością, poparcie dla centroprawicy spada. Lewica krytykuje rządzących przede wszystkim za wysokie podatki, stagnację w rozwoju gospodarczym czy ograniczanie swobód obywatelskich.
na podstawie: mno.hu, politics.hu, psz.pl
Zobacz również:
– Węgry zakazały totalitarnej symboliki. Partia komunistów zmienia nazwę