Uchodźcy z Ukrainy przybyli do Polski po 24 lutego ubiegłego roku będą mogli ubiegać się o pobyt trzyletni oraz pobyt stały. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker uzasadnia nowe regulacje między innymi płaceniem podatków przez Ukraińców, a także rosnącą liczbą przedsiębiorstw rejestrowanych przez nich na terenie naszego kraju.

Dotychczas ukraińscy obywatele przebywali na polskim terytorium na mocy przyjętej w marcu ubiegłego roku ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. De facto nie byli więc ujęci normalną ochroną międzynarodową przysługującym uchodźcom, ale nadano im specjalny status dotyczący czasowego pobytu.

Okazuje się jednak, że rząd Mateusza Morawieckiego zamierza de facto osiedlić ich w naszym kraju. Szefernaker zapowiedział bowiem w rozmowie z Radiem Plus przedłużenie ich pobytu o trzy lata, a nawet przyznanie im prawa do stałego pobytu na terenie Polski. Będą mogli o to wnioskować już od 1 kwietnia bieżącego roku.

Według wiceszefa MSWiA wielu Ukraińców „będzie chciała zostać na dłużej”, bo spora część z nich poszła do szkoły, uczy się języka czy prowadzi działalność gospodarczą. Szefernaker twierdzi więc, że ukraińscy uchodźcy „płacą podatki, składki” oraz zarejestrowali na terenie naszego kraju blisko 10 tys. firm.

Na podstawie: radioplus.pl, dorzeczy.pl.

Zobacz również: