Od kilku dni w Tanzanii trwają intensywne działania uderzające w środowiska homoseksualne, mające być częścią ogólnokrajowej walki z prostytucją i brakiem moralności. Zgodnie z tanzańskim prawem utrzymywanie kontaktów seksualnych przez osoby tej samej płci jest karalne, dlatego osobom złapanym przez tamtejsze służby może grozić nawet do trzydziestu lat więzienia.

Gubernator tanzańskiego regionu stołecznego Dar es Salaam, Paul Makonda, zapowiedział, że już w przyszłym tygodniu swoją działalność rozpocznie specjalna komórka, której głównym zadaniem będzie inwigilacja środowisk homoseksualnych. Zespół ma więc przede wszystkim dokonać analizy treści w mediach społecznościowych, aby dzięki temu możliwe było wyśledzenie i aresztowanie osób utrzymujących kontakty seksualne z przedstawicielami tej samej płci.

Akty homoseksualne są nielegalne w Tanzanii, natomiast retoryka skierowana w osoby uderzające w zasady moralne staje się coraz popularniejsza od czasu wyborów prezydenckich w 2015 roku, w których zwyciężył John Magufuli z socjalistycznej Partii Rewolucji. 

Na podstawie: bbc.com, abcnews.go.com.