Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder skrytykował premiera Mateusza Morawieckiego, który kilka dni temu stwierdził, że tak zwana „restytucja mienia żydowskiego” byłaby pośmiertnym zwycięstwem Adolfa Hitlera. Według jednej z największych żydowskich organizacji słowa te były „głęboko obraźliwe i całkowicie niezrozumiałe”.

Morawiecki podczas piątkowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi nawiązał do ustawy 447 i stwierdził, że jego rząd nie zgadza się na wypłatę pieniędzy za żydowskie roszczenia majątkowe. Jego zdaniem byłoby to bowiem „urągałoby to jakimkolwiek zasadom prawa międzynarodowego, ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera”.

Światowy Kongres Żydów (WJC) wydał z tego powodu specjalne oświadczenie, w którym domaga się przeprosin od szefa polskiego rządu, albo wytłumaczenia się ze wspomnianych słów. Lauder uważa, że wypowiedź Morawieckiego jest „skrajnie niepokojąca”, zaś on sam jako „przyjaciel Polski i Polaków” wzywa go, aby „zaprzeczył, albo wycofał tę uwagę, która jest niezmiernie obraźliwa i całkowicie niezrozumiała”.

Jednocześnie WJC w swoim oświadczeniu wyraziło zaniepokojenie postawą niektórych Żydów, którzy zdają się nie dostrzegać faktu, iż Polska padła ofiarą niemieckiej okupacji, natomiast „brak zrozumienia dla tragedii jej żydowskich obywateli, których Niemcy postanowili unicestwić, jest szczególnie niepokojący”.

Na podstawie: worldjewishcongress.org/en, dorzeczy.pl.